iyimi boyle bilgi sitesi

Yara İzlerini Giderecek En İyi Doğal Yöntemler

Yara İzlerini Giderecek En İyi Doğal Yöntemler

Cilt üzerindeki yara izlerine sebep olan en büyük faktörleri sayacak olursak; kazalar, böcek ısırıkları, jilet izleri, sıyrıklar, sivilceler, yanık, epilasyon sonrası oluşabilecek küçük koyu lekeler, su çiçeği izleri, piercing ve cerrahi kesikler gibi sayabiliriz. Bu izler rahatsız edici görüntüler oluşabilmektedir. Yara izleri sağlığınıza karşı bir tehdit oluşturmasa da, çoğu insan bunu estetik bir sorun olarak görmektedir. Bu yüzden izlerden kurtulmak için, ya da daha aza indirebilmek için birtakım önereceğimiz doğal yöntemler olacak. Bu önerilerin uygulanması cilt yapısına göre kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir. Uygulamadan önce bir dermatoloğa danışmanızı tavsiye ediyoruz.

-Kantaron Yağı: Yanık ve yaraları iyileştirici özelliğine sahip etkili bir yöntemdir. Çeşitli kazalar ve yanıklar sonucunda yaranın oluştuğu anda kantaron yağı sürüldüğünde hem oluşabilecek yara izlerinin önüne geçmiş olursunuz hem de yaranın çabuk iyileşmesini sağlarsınız. Ağdadan sonra oluşabilecek ağda ile yanan ciltteki lekeleri hızla düzeltiyor. Ayrıca kantaron yağı sivilce ve cilt lekelerinin giderilmesinde oldukça olumlu etkileri olan bir yağ türüdür. Antiseptik özelliği vardır. Bu yüzden ölü derilerin temizlenmesini ve yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Uygulanışı: Güneşe çıkılmayacağı zamanlarda, akşam saatlerinde veya gece yatmadan önce sorunlu bölgeye birkaç damla kantaron yağı sürmeniz yeterli olacaktır.

-Aloe Vera: Aloe vera günümüzde yapılan araştırmalara göre iyileştirici ve hücre yenileyici özelliğine sahip mucizevi bir bitkidir. Yüzyıllar önce mısırlılar, bu bitkiyi cilt bakımında kullanmışlar. İçerisinde A, C, E vitaminleri, folik asit, kolin, B1, B2, B3, B6 ve B12 vitaminleri, ayrıca kalsiyum, magnezyum, çinko, krom, selenyum, sodyum, demir ve potasyum elementlerini bulunmaktadır. Hasarlı dokuyu onarıcı özelliklere sahip olan Aloe vera, ayrıca yanık, yara izleri, sivilce izleri, güneş sonrası oluşan yanıkların giderilmesi için oldukça etkili bir bitkidir. Kullanılan ilaçlara rağmen uzun süre iyileşmeyen yaralarda bile aloe vera kullanıldığında hızlı bir iyileşme gözlemlendiği saptanmıştır. Uygulanışı: Aloe vera yaprağından bir dal kırıp, biraz elimizle sıktığımızda çıkan jeli, direkt uygulamak istediğimiz bölgeye sabah akşam sürülür. Açık yaralara doğrudan aloe vera jelini uygulamayınız.

Sandal ağacı tozu: Sandal ağacı tozu yara izlerini giderilmesinde faydası olan bir tozdur. Yüzyıllar önce keşfedilmiş ama günümüzde pek bilinmeyen bu toz ciltteki ölü derilerin temizlenmesinde ve cilt kuruluğunun giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Sivilce izleri, kesik izleri gibi problemli olan bölgeye uygulandığında izlerin ilk günkü haliyle son durumunu karşılaştırdığınızda o farkı göreceksiniz. Uygulanışı: Sandal ağacı tozu, gül suyu ve süt ile karıştırılır. Bu karışım yara izlerine uygulanır ve hafifçe ovulur. Bir saat ciltte bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.