iyimi boyle bilgi sitesi

Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yoğurt Nasıl Mayalanır

Yoğurt, günlük tükettiğimiz en faydalı besinlerden biridir. Sağlığımız için çok faydalı bir besin olan yoğurt hakkındaki tüm bilgilerimizi sizlerle paylaşacağız. Marketlerden aldığımız katkılı yoğurttan bahsetmiyoruz ama ev yapımı yoğurt için bu söylediklerimiz. Kesinlikle ev yapımı doğal yoğurt tüketmeliyiz. Peki ev yapımı sağlıklı bir yoğurt nasıl yapılır. Yıllarca evde yoğurt mayalayan biri olarak bu konuda tüm bildiklerimi sizlerle paylaşacağım.

Ev Yapımı Doğal Yoğurt Nasıl Yapılır

1- Mandıradan ya da güvendiğiniz bir çiftlikten çiğ süt almanız gerekiyor. Sütün güvenilir bir kaynaktan olması çok önemli. 4 litre süt aldığımızı varsayarak bir tarif yazıyorum.

2- Aldığınız çiğ sütü, ocakta kısık ateşte kaynatın. Sütü kaynatacağınız tencerenin dipini su ile ıslatın ve üzerine çiğ sütü dökün. Tencereyi ıslatmadan sütü kaynatırsanız yaptığınız yoğurtta biraz yanık kokusu olabilir. Bu yüzden tencereyi önce ıslatın sonra üzerine çiğ süt ekleyip kaynatın. Süt kaynayıp taşma noktasına geldiğinde ocağın altını kapatın

3- Kaynayan sütü buzdolabına koymadan biraz soğumaya bırakın.

4- Süt, parmağınızı dokunduğunuzda 2-3 saniye süre boyunca yakmayacak bir sıcaklığa kadar soğuduğunda, süt yapacağınız cam şişeleri hazırlayın.

5- 4 litre süt için 4 adet 1 litrelik cam kavanoz yoğurt yapımı için yeterli olacaktır. Peki neden tek bir kaba yoğurt yapmıyoruz. Çünkü kaptaki yoğurdu bir kere açtığınızda 1 gün içinde tüketmeniz gerekir. Zaman geçtikçe yoğurt ekşimeye başlar. Kavanoz olarak hazırlasanız, diğer kavanozdaki yoğurdu açarak tüketebilirsiniz. Böylelikle 3-4 günlük taze yoğurt tüketme şansınız olacaktır.

6- 4 litre sütü 4 adet cam kavanoz eşit şekilde paylaştırın.

7- Komşunuzdan ya da ev yapımı doğal yoğurt yapan bir arkadaşınızdan maya olarak kullanmak için bir kase yoğurt isteyin.

8- Ilıktan daha sıcak olan süt dolu her kavanoza 1 er yemek kaşığı maya yoğurt ekleyin. Maya yoğurdu eklerken besmeleme çekerseniz daha güzel mayalandığı söylenir. Birazda adettendir. Maya yoğurt eklenirken besmele ile süt ve maya yoğurt birbirine karıştırılır.

9- Maya yoğurt çiğ süte eklendikten sonra kavanozların kapakları güzelce kapatılır.

10- Kavanozlar, bir örtüye sarılıp sıcak bir ortamda 3,5 saat bekletilir. 3,5 saat ışık görmeden bir örtünün içinde mayalanan yoğurt, örtüden çıkarılır ve buzdolabına konulur. İçinde hiçbir katkı maddesi olmayan sağlıklı ev yoğurdunuzu artık afiyetle tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.