iyimi boyle bilgi sitesi

Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyonda En İyi Sonuç Nasıl Alınır?

Lazer Epilasyon Nedir? Lazer Epilasyonda En İyi Sonuç Nasıl Alınır?

Lazer Epilasyon Nedir?

lazer-epilasyonLazer ışığı enerji içerir. Sıcak bir günde koyu renk bir giysi giymişseniz Güneş ışığının ne kadar rahatsız edici olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni, Güneş ışığının koyu pigmentler (renkler) tarafından soğurulmasıdır. Buna benzer biçimde kıllardaki koyu renk pigmentler de lazer ışığını emerler. Lazer ışığındaki enerjinin ısı enerjisine dönüşmesi sayesinde kıl kökü ve burayı besleyen kanallar tahrip olurlar.

Kıl Gelişimi Nasıldır?

lazer epilasyonBir kılın ömründe 3 aşama vardır. Bunlar:

1. Büyüme Evresi (Anagen)

2. Dinlenme Evresi (Katagen)

3. Dökülme Evresi (Telogen)

Herhangi bir dönemde vücudumuzdaki kılların yaklaşık %85’i Anagen fazdadır. Anagen fazdaki kıllar lazerden etkilenen kıllardır. Lazer ışını anagen fazdaki kılların dermal papilla denilen kısımlarına ulaşarak burada ısıya dönüşür; böylece kıl gövdesi ve buna bağlı kılın beslenmesini sağlayan kanallarıtahrip ederek tekrar çıkmasını önler.

kilLazer Epilasyonda Sonuç Almak için Kaç Seans Gereklidir?

Lazer epilasyonda sonuç almak, aslında kişiye bağlı olmakla birlikte genellikle 4-6 haftalık aralıklarla 5-7 seansla mümkün olmaktadır. Lazer ışığıyla tahrip olmuş kıllar tekrar çıkmazlar. Bazı foliküllerin baskılanması, hormonal değişiklikler veya yaşın ilerlemesi gibi durumlara bağlı olarak tekrar çıkabilirler; ancak çıkan bu kıllar daha ince, daha açık renk ve daha az yoğunlukta olurlar.

Neden Birden Fazla Seans Gereklidir?

5-7 seans gereklidir; çünkü anagen fazdaki kıllar lazerden etkilenirler. Bu nedenle anagen fazda olmayan kılların da anagen fazda yakalanmaları gerekir. Bunu denk getirebilmek için de seans sayısı artmaktadır.

Lazer Epilasyondan En İyi Sonucu Almak için Ne Yapmalıyım?

Lazer epilasyondan en iyi sonucu almak için cilt renginin olabildiğinc açık, kılların da olabildiğince koyu renkte olması gerekir. Böylece lazer ışını, pigment sayısı az olan açık renkli cildinizden kolayca geçerek koyu renkli kıl tarafından emilir. Koyu renkli cilde ve açık renkli kıllara sahip olanlar ise daha uzun süre lazer yaptırarak fayda görebilirler. Bu nedenle güneşten bronzlaşanlar işlemden önce eski cilt rengine ulaşana kadar beklemelidirler.

Lazer Epilasyona Gelmeden Önce Ne Yapmalıyım?

Lazer epilasyona gelmeden önce söz konusu bölgeyi jiletle veya makasla tıraş edebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Yaptırmadan 4-6 Hafta Önce Şunları Yapmaktan Kaçının.

1. Tüy dökücü krem kullanmayın.

2. Renk açıcı kimyasalları uygulamayın.

3. Ağda yaptırmayın; çünkü epilasyona gittiğinizde henüz tamamı çıkmamış olacak.

4. Kılları cımbızla çıkmeyin.

5. Aşırı güneş ışığına maruz kalmayın.

6. Solaryuma girmeyin.

7. Bronzlaştırıcı kremler kullanmayın ve bronzlaşmayın.

8. Cildinizi tahriş edebilecek şeylerden kaçının.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.