iyimi boyle bilgi sitesi

Ülkeler Hakkında İlginç Bilgiler

Ülkeler Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya üzerindeki ülke sayısı sürekli değişmekle beraber ortalama olarak 200 ülke vardır. Biz yazımızda bazı ülkeler hakkındaki ilginç bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1- Kanada ile başlayalım. Ülkede 3 milyonun üzerinde göl vardır. Kanada’nın %9’unu kaplamaktadır. Dünya üzerinde bulunan tüm göllerin %60’ından fazlası Kanada sınırları içerisinde yer almaktadır. Bol göllü bir ülkedir. Ayrıca Kanada nüfusunun %50’si orta eğitimin ilerisinde bir eğitim ortalamasına sahiptir. Eğitim alanında Kanada açık ara dünyanın en eğitimli ülkesidir. Kanada’nın ardından %45 ile İsrail, %44 ile Japonya gelmektedir.

2- Moğolistan, komşuya misafirliğe gitme ihtimalinizin en düşük olduğu ülkedir. Bu komşuluk ilişkilerinin zayıf olduğundan değil. 1,5 kilometre kareye 4 kişi düşüyor. Bu oran ile Moğolistan dünya üzerinde en az insanın yaşadığı ülke konumunda yer alıyor. İnsanlar birbirinden çok uzaklarda yaşıyor. Kalabalıktan sıkılanlar varsa Moğalistan’a gidebilirler.

3- Hindistan, en çok çeşitliliği bir arada barındıran ülkelerin en başındadır. Hindistan kültürel, ırksal, dilsel, etnik olarak çok çeşitlilik gösterir. Özellikle dinsel yönden çok çeşitliliğe sahip bir ülkedir.  Dünyada en fazla Müslüman kişi sayısı olan ülke Hindistan’dır.

4- Surinam, topraklarının çok büyük bir bölümünde balta girmemiş ormanları bulunan bir ülkedir. Ülkenin %91’i balta girmemiş ormanlarla kaplıdır. Surinam ülkesinin yarım milyonluk nüfusu ülkenin sahil kesimlerinde yaşamaktadır. Nüfusun sadece %5’i, iç bölgelerde yaşamlarını sürdürmektedir.

5- Haiti, topraklarında neredeyse hiç ağaç bulunmayan bir ülkedir. Ağaçları hunharca kestikleri için ülkede ağaç kalmamıştır. Uydu görüntülerine baktığınızda acı tabloyu çok daha rahat gözlemleyebilirsiniz.

6- Papua Yeni Gine, zaten ilginç bilgiler listesinde olmazsa şaşarız. Bu ülkenin kendisi ilginç zaten. Resmi dili İngilizce olan ülkede sadece nüfusun %1-2’si İngilizce konuşmaktadır. Dünyada en çok farklı dilin konuşulduğu ülke olan Papua Yeni Gine’de ortalama 820 dil konuşulmaktadır.

7-  Libya’da, ülkenin %99’u çölle kaplıdır. Dünyanın en kurak yerlerinden biridir. Ülkenin bazı yerlerine uzun yıllar boyunca bir damla yağmur düşmemiştir.

8- Afganistan, dünyanın en büyük afyon üreticisi ülkesidir. Dünyadaki afyon üretiminin %95’i bu ülkede olmaktadır.

9-  Amerika Birleşik Devletleri, Hapishanelerinde en fazla insan bulunan ülkedir. Amerika’da hapiste bulunan 2.2 milyon mahkum, dünya nüfusunun yaklaşık %4’ünü oluşturuyor.

10- Nauru, en şişman nüfusa sahip ülkedir. Ülkenin yüzde 95’i şişmandır. Kendisi küçük bir ada ülkesidir. Bu kadar şişman bir nüfusa sahip olma sebebi ise, batı dünyasının fast food yiyecek kültürünün ülkeye hızlı bir giriş yapması olarak gösterilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.