iyimi boyle bilgi sitesi

Karaciğeri Temizleyen 10 Gıda

Sağlık 30 Ağustos 2015
Karaciğeri Temizleyen 10 Gıda

Vücudumuz için çok önemli bir yere sahip olan karaciğer toksin maddelerin atılmasını sağlar. Karaciğeriniz ne kadar sağlıklı ise sizde o kadar sağlıklısınızdır. Karaciğerimiz sayesinde kanımızda toksik atıklar temizlenir. Ancak karaciğerin de temizlenmesi gerekir. İşte karaciğeri temizleyen en önemli 10 besin.

1- Sarmısak ve soğan: Keskin kokulu sarmısak, karaciğer enzimlerini uyararak, toksinlerin vücuttan dışarıya atılmasını sağlar. İçeriğindeki “alisin” ve “selenyum” sayesinde karaciğerin temizlenmesine yardım eder. Soğan çok iyi bir antibiyotik görevi görür. Kanı temizler ve karaciğerde yenilenme yapar.

2- Greyfurt: Kahvaltınızda greyfurtu meyve olarak veya sıkılmış halde bulundurmanız karaciğeriniz için yapılacak en güzel şeylerden biridir. İçeriğindeki yüksek miktarda “C vitamini” ve “antioksidanlar” sayesinde karaciğerin doğal yolla hızlı bir şekilde zararlı maddelerin vücuttan atılmasında katkıda bulunur. Tadı ekşi diye pek yemediğimiz greyfurt meyvesini karaciğerimiz için yemeliyiz.

 3- Avakodo: Yine karaciğer dostu bir yiyecek olan avakodo, karaciğerin vücuttan toksinleri temizlenmesi için “glutation” üretimine yardımcı olur. Yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre, düzenli olarak avakado tüketenlerin daha sağlıklı bir karaciğere sahip olduklarını saptanmıştır.

4- Elma: Elmanın içinde yüksek miktarda “pektin” maddesi bulunur. Bu madde sindirim aşamasında vücudu toksinlerden arındırılarak temizlenmeye ve karaciğerin işini kolaylaştırmaya yarar. Ama elmayı mümkünse kabuğu ile soymadan yememiz gerekir. Elmanın kabuğu da oldukça önemli bir besindir.

 5- Limon: Limon adeta mucizevi bir meyvedir. Vücudumuz için gerekli birçok vitamini içinde barındırır. Bir bardak su içine sıkılmış limon veya limon suyu, karaciğerden toksinlerin atılmasında önemli bir görevi olan safranın uyarılmasını sağlar. Günlük hayatımızda limonu, yaz aylarında şekersiz limonata olarak tüketebilirsiniz veya salatalarda kullanabilirsiniz. Hatta nane ve limon kabuğunu sıcak suda bekleterek içebilirsiniz.

6- Zerdeçal: Bu ismi duymayan kalmamıştır. Bin derde deva bir baharattır. Hint yemeklerinde sıkça kullanılan, yemeğe sarı rengini verir. Enzimlerin karsinojenleri detoksiye etmesine ve serbest radikallerin karaciğere zarar vermesini engellemesi onu daha da önemli yapmaktadır. Mutlaka yemeklerde kullanılması gereken bir baharat türüdür.

7-Enginar: Bildiğiniz üzere daha çok ege bölgesininde yetişir. Ege bölgesinde yaşayan insanlar enginarı daha çok tüketirler. Bazı araştırmalarda ege bölgesinde yaşayan insanların diğer bölgelerimize göre daha sağlıklı olduğunu göstermiştir. Enginar yiyen toplumlar yemeyen toplumlara göre daha sağlıklıdır. Enginar yüksek miktarda antioksidan içerir. Mevsiminde yenilen enginar karaciğer dostu bir besindir.

8- Ceviz: En faydalı yiyeceklerden biri de cevizdir. İçeriğinde bol miktarda bulunan  “arjinin”, “glutation” ve “n-3 yağ asitleri” sayesinde karaciğerin temizlenmesine katkıda bulunur. Cevizin bu özelliğinden en iyi şekilde faydalanmak için yutmadan önce iyice çiğnemeye özen göstermeniz gerekiyor.

9- Pancar ve Havuç: Pancarda yenilir mi diye düşünenler için söylüyoruz. Mutlaka sofranızda bulunması gereken yiyeceklerden biridir. Pancarın faydaları saymakla bitmez. Bu sebzelerin içeriğinde bulunan “flavonoidler”  ve “beta karoten” karaciğerin çalışmasını sağlar. Pancarı salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Havuç ise göz doktoru olduğu kadar aynı zamanda iyi bir karaciğer doktorudur. Karaciğer için son derece faydalı bir besindir.

10- Ispanak, Roka, Karahindiba: Karaciğerin düzenli ve verimli çalışmasına katkıda bulunurlar. Mutlaka öğünlerimizde yer ayırmamız gereken gıdalardandır. Ayrıca lifli gıdaları daha çok tercih etmemiz gerekiyor. Besin lifi aynı zamanda karaciğere destek olarak vücudun temizlenmesi işlemine katkı sağlar.

Bunların dışında karaciğer dostu diğer gıdalar ise; Yulaf ezmesi, kepek, erik,  üzüm, mercimek, ıspanak, kuru fasulye gibi gıdalardır. Bu gıdaları menümüze ekleyerek almanız gereken lif miktarını alabilirsiniz. Eğer alkol kullanıyorsanız karaciğer sağlığınız için mutlaka bırakmalısınız. Eğer alkolu bırakamıyorsanız en azında yılda 1-2 kere alacak seviyede düşürmelisiniz. Eğer siz alkol ve sağlıksız beslenmeyi bırakmazsanız, karaciğeriniz sizi bırakacaktır.

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

ADİL ABAY 23 Ağustos 2018

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. EŞİM KARACİGER HASTASI İNŞALLAH BU BİLGİLER İYİ GELİR

admin 23 Ağustos 2018

Merhaba Adil bey, eşiniz inşallah bir an önce sağlığına kavuşur. Geçmiş olsun.