iyimi boyle bilgi sitesi

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Sağlık 4 Mart 2020
Corona Virüsünden Korunma Yolları

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyada giderek yayılan corona virüsü ciddiyetini artırmaktadır. Çin’de virüsten ölenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır . Corona virüsünün insanlara geçiş sebebinin Çin’deki bir deniz ürünleri pazarındaki Pangolin hayvanından kaynaklandığı düşünülmektedir. Solunum yolu ile insandan insana temasla bulaşması nedeniyle, hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu yüzden dünya korku içerisindedir.

Hatta Türkiye’nin komşu ülkeleri olan Yunanistan, Gürcistan, İran ve Suudi Arabistan’da da corona virüsü vakalarına rastlanmaktadır. Virüsün vücuda bulaşmasından ilk 15 gün çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkmaktadır ve virüs bu ilk 15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir. Belirtiler arasında en yaygın  şikayetler, nefes darlığı, öksürük ve ateş gibi semptomlardır. Son gelen bilgilere göre 60 kişi İran’da hayatını kaybederken, 49 kişi de virüsten kurtulmuştur. Suudi Arabistan’da da Umre ziyareti için 24 ülkeden gelen yabancıların ve turistlerin girişimini şimdilik durdurma kararı alındı. Corona virüsünün Türkiye’ye gelmesi an meselesi olunca vatandaşlar tedbir almaya başladılar.

Corona Virüsünden Korunma Yolları Nelerdir?

  • Ellerinizi gün içerisinde sık sık sabunla 20 saniye gibi bir süreçle yıkayınız. Eğer buna fırsatınız yoksa el dezenfektanı da kullanabilirsiniz. Ve kesinlikle yıkanmamış ellerle  yüze, ağza, buruna asla dokunmayınız.
  • Ortak kullanılan kapı kolları, klavye, bilgisayar, telefon, mouse, kalem gibi eşyaları sıkça temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
  •  Hasta insanlarla yakın temasta bulunmamalıdır. Bir süre eş, dost ve tanıdıklarınızla mümkün olduğu sürece selam verirken tokalaşmayınız ve öpüşmeyiniz.
  • Hastayken, öksürük veya hapşırma sırasında ağzımızı mendil ile kapatıp, sonrasında mendili çöpe atıp ellerimizi yıkamalıyız.
  • Hastalık belirtileri başladığı zaman mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Hastaneye giderken de maske takmak çok önemlidir. Ayrıca toplu taşımalarda, kalabalık bir ortama girildiğinde korunmak amaçlı mutlaka maske takınız.
  • Bağışıklık sistemini en üst seviye getirmek için dengeli ve bol bol meyve ve sebze tüketiniz.
  • Günde 8 bardak su tüketmeye özen gösteriniz. Ihlamur, kuşburnu, ekinezya ve Zencefil limon karışımı çaylar tüketiniz.
  • Egzersiz ve uyku düzenine dikkat edin.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.