iyimi boyle bilgi sitesi

Argan Yağının Faydaları

Argan Yağının Faydaları

Argan yağının faydaları saymakla bitmez. Çoğumuzun ne ye işe yaradığını bilmediği bu yağ, Fas’ın güneybatı bölgesinde yetişmektedir. Bu yağ, argan ağacının içi yumuşak olan ancak dışı oldukça sert bir kabuğa sahip olan meyvesinden elde edilmektedir. Argan ağacının boyu 10 metreye kadar uzar. Argan ağacı, yaklaşık olarak 150 ile 200 yıl arasında yaşamaktadır. Argan yağının içerisinde yüksek miktarda A ve E vitaminleri vardır. Vitamin yönünden zengin olduğu kadar içerisinde yer alan antioksidanlarla doğal bir antiseptiktir. Bakteri oluşumunu önler. Antioksidanlar, ölü hücrelerin yenilemesini sağlar. Ayrıca saç ve  tırnakların bakımını sağlamak için oldukça etkili bir yağdır. Günümüzde başka yağlarla karıştırılan ya da Argan yağı olmayan bir takım yağlar da Argan yağı diye satılmaktadır. Argan yağının gerçek rengi berrak ve akışkandır,.Belli bir süre durduktan sonra şişenin dibinde tortu oluşuyorsa ve soğuktan katılaşmalar meydana geliyorsa gerçek argan yağ demektir. Argan yağı cildi tahriş etmez.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir

– Sivilce, Akne ve Siyah Noktalara Karşı: Argan yağı,vücutta herhangi bir bölgede gözeneklerin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan akne, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizde hasar görmüş hücreleri tedavi ederek, meydana gelen inflamasyonun oluşumunu engeller.

– Çevresel Faktörlere Karşı Cilt Yenileme: Güneşten (UHV zararlı ışınları), soğuk hava koşullarından,  sigaradan, stresten ve çevre kirliliğinin olumsuz etkilenen yüze uygulandığında hücrelerin yenilenmesini sağlayarak, cildinize canlılık ve parlaklık verir. Cildinizi onararak pürüzsüz bir görüntü edilmesini sağlar.

-Yaşlanmaya Karşı Etkilidir: Anti aging özelliğine sahip olduğu için, ciltteki kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. Erken yaşlanmalara karşı etkin bir kalkan oluşturur.

-Nemlendirme: Cildi nemlendirir. Yüksek miktarda E vitamini içerdiği için cilde doğal bir parlaklık ve yumuşaklık verir.

-Göz Çevresi Bakımı: Göz altı ve çevresine hafif parmak uçları ile uygulanan argan yağı, hem göz çevresindeki kan dolaşımını hızlandırarak kırışıkları önler, hem de göz altı torbalarının oluşmasının önüne geçer.

-Dudak Bakımı: Argan yağı, dudak güzelliği içinde başarılı bir bakım yağıdır. Soğuk  havalardan ve aşırı sıcaklardan dolayı dudaklarda oluşmuş çatlakları giderilmesinde son derece etkilidir. Argan yağını dudaklarınıza uyguladığınızda,anında dudaklarınızdaki o yumuşaklığı ve canlılığı göreceksiniz.

-Çatlaklara Karşı: Hamilelikte oluşabilecek çatlakların ve hızlı kilo alma verme gibi durumlarda vücutta oluşabilecek çatlakların önüne geçmek için, argan yağından faydalanabilirsiniz. Bu bölgelere argan yağını masaj şeklinde uygulayarak düzenli aralıklarla tekrarlayın. Böylelikle hoş bir görüntü olmayan vücuttaki çatlakları düzeltmeye başlayabilirsiniz. Argan yağı, ayak topuk çatlaklarına da iyi gelmektedir.

-Tırnak Bakımı: Tırnak etleri problemlerinin giderilmesinde, tırnakların soyulmasında ve kırılgan tırnak yapılarının düzeltilmesinde, oldukça faydalıdır. Bu tür sorunlarınız için sadece bir kaç damla argan yağını tırnak ve tırnak etlerine masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır.

-Saç Bakımı: Argan yağının saçlara da iyi geldiğini biliyor  muydunuz? Evet bu mucizevi yağ yıpranmış ve mat görünümlü saçlara parlaklık sağlar. Argan yağı, saç kırıklarının oluşmasını önler. Saçınıza hem nem kazandırır hem de şekil verilmesini daha kolay hale getirir. Düzleştirici gibi makinelerin bıraktığı hasarları onarmaya yardımcı olur.

Saçınıza uygulama metodu: Argan yağını saç diplerine sürerek  yavaş hareketlerle masaj yapın. Saçınızı ılık bir havluyla örtün ve 30 dakika boyunca böyle bekleyin. Daha sonra saçınızı yıkayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.