iyimi boyle bilgi sitesi

Erzincan Depremleri

Erzincan Depremleri

Türkiye’nin birinci derece deprem bölgelerinden birinde bulunan Erzincan ilimiz, Kuzey Anadolu deprem kuşağının çok etkin bir bölümü olan Erzincan Ovasının içinde yer alır. Bu nedenler bu şehrimiz büyük depremlere maruz kalmaktadır. Tarih boyunca bu bölgede birçok kez deprem olmuştur.

Bilinen En Yıkıcı Erzincan Depremleri

erzincan 1939 depremiErzincan 1939 Depremi(26-27 Aralık 1939):  Erzincan, son 1000 yılda 11 kez tamamen yıkılmıştır. 27 Aralık 1939 tarihinde saat 01.57’de, 7,9 şiddetinde meydana gelen bu yıkıcı deprem 52 saniye sürmüştür. Resmi kayıtlara göre 32 bin 962 insanımız hayatını kaybetmiştir. Depremde ayrıca 100.000‘e yakın insan yaralandığı gibi, 116.720 bina da yıkılmıştır. Deprem en büyük tahribatını Erzincan şehrinde yapmıştır. Erzincan şehrimiz bu depremle adeta yerle bir olmuştur. Bu kadar büyük bir yıkımın ortaya çıkmasında, bölgenin toprak yapısı ve diğer coğrafi şartların da önemli etkisi vardır. Dünyanın en büyük depremleri arasında sayılan bu deprem, Türkiye’nin de en ciddi ve yıkıcı deprem felaketlerinden birisi olarak kabul edilir. Merkez üssü Erzincan Ovası olan deprem, yerin 20 km. derinliğinde meydana gelmiştir. Erzincan’ın doğusundan batıda Amasya’ya ve güneyde Sivas’tan kuzeyde Karadeniz’e kadar olan yaklaşık 400×200 km.lik geniş bir alanda hasara neden olmuştur. Depremle birlikte oluşan 350 km.lik kırık sistemi boyunca, 1 m.lik düşey ve 4 m.lik de yatay hareketler görülmüştür.

erzincan-depremleri2. Dünya savaşı öncesinde meydana gelen bu afet, bölgeyi ve ülkeyi çok derinden sarsmıştır. Bu büyük depremin sonuçlarıyla mücadele etmek o günün şartlarında pek de mümkün değildi. Kerpiç ve ahşap evlerin çoğunlukta olmasına bir de mevsim itibariyle ağır kış koşullarının getirdiği olumsuzluklar da eklenince, yaşanan felaketin boyutları daha da ağırlaşmıştı. Depremden sağ kurtulanlar, zifiri karanlıkta ve -30 derecede karlar içinde, yani perişan bir vaziyette enkaz altında kalan yakınlarını kurtarmaya çalıştılar. Deprem sebebiyle bir de büyük yangınlar çıkmıştı. Şehirde zarar görmeyen bina kalmamıştı. Öte yandan, artçı sarsıntılar şehire zarar vermeye devam etmiştir. Deprenden dolayı telefon ve telgraf hatları da kesilmiş ve haberleşme imkanı kalmamıştır. Kızılay devreye giren ilk kurum olduğu gibi, yıkılan hapishanelerdeki mahkumlar bile yardım ve kurtarma çalışmaları için seferber edildi. Daha sonra bu mahkumlar affedildiler. Yurt genelinde çeşitli kurumlar vasıtasıyla yardım kampanyaları başlatılmış ve bütün imkansızlıklar içinde bu büyük felaketin yaraları sarılmaya çalışılmıştır.

erzincan-1992-depremiErzincan 1992 Depremi: 13 Mart 1992 tarihinde yerel saatle 19:08’de meydana gelmiştir. 6.8 şiddetindeki deprem de ciddi yıkıma sebep olmuştur. Deprem sonucunda binlerce bina ve ev yıkıldığı gibi, resmi rakamlara göre 479 kişi de ölmüştür. Erzincan bu yönüyle depremle birlikte anılan şehirlerden biri olmuştur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.