iyimi boyle bilgi sitesi

Sevimli Vombat Hayvanı

Sevimli Vombat Hayvanı

Vombatlar, yaklaşık bir metre uzunluğunda, 4 ayaklı, kısa bacaklı, kısa kuyruklu keseli ve sevimli hayvanlardır. Bu sevimlilik abidesi hayvan, Güneydoğu Avustralya ve Tazmanya’nın ormanlık ve dağlık bölgelerinde yaşarlar. Dışkıları küp şeklindedir. Vombat, özellikle sosyal medyanın en popüler canlılarından biridir. Vombat, ana vatanı Avustralya olan ot obur bir hayvandır. Her biri birbirine çok benzese de bu türün de kendi içinde üç ayrı çeşidi vardır: Bayağı vombat, kuzey kıllı burunlu vombat ve güney kıllı burunlu vombat.

Sevimli VombatNesilleri tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalan vombatlar, biyologlara göre 25-40 milyon yıldır dünyamızda yaşamlarını rahatlıkla sürdürmeyi başarmış. Günümüzde insanoğlu dünyaya o kadar çok zarar veriyor ki, bu sevimli hayvanlarında diğer hayvanlar gibi yaşamları tehlikede. Vombatlar, Avustralya’da pet olarak ve eti için yetiştirilmekte olmalarına rağmen sayılarının gün geçtikçe azaldığı belirtilmektedir. Yine hayvanın kürküne olan ilgi ve halı, kilim yapımında yünlerinin kullanılması da sayılarının azalmasında etkidir. Bugün Avustralya’nın Victorya Eyaletinde vombatların tükenme tehlikesine karşı koruma altına alınmışlardır.

Vombatların bir hayli güçlü dişleri ve bir ot obur için oldukça sert ve sağlam pençeleri var. Bu pençe ve dişleri sayesinde sert ve toprak altındaki bitki kökleriyle beslenebilirler. Kuyrukları ayırt edemeyecek kadar kısadır. Vombatlar tombul yapıları ve komik yüz ifadeleriyle son zamanlarda sosyal medyada paylaşım rekorları kırmaktadır.

Vombatlar güçlü pençeleriyle toprağın içerisinde kazdığı 30 metreye ulaşan tünellerde yaşarlar. Keseli bir hayvan olan vombat, yavrularını kesesinin içinde büyütür. Vombat yavruları doğduktan hemen sonar annelerinin kesesine girer ve beş aylık oluncaya kadar da nadiren bu keseden çıkarlar. Yedinci aydan sonra yavru vombatlar, anneden bağımsız yaşamaya artık hazırdır.

Vombat dışkıVombatların en ilginç özellikleri ise dışkılarıdır. Vombatlar gerek günün büyük bir kısmını toprak içindeki tünellerde geçirmeleri gerekse de uzun süren sindirim işlemleri nedeniyle 13-14 gün boyunca dışkılamadan dururlar. Bunca zaman boyunca idrar keselerinde biriken dışkılarını dışarı attıklarında ise ortaya küp veya kare şeklinde ilginç bir dışkı çıkar. Bu dışkı sadece vombatlara özgüdür. Zaten vombatların bu kadar çok tanınmasının sebebi de sevimliliği kadar dışkı şekilleridir. Küp ve kare şeklindeki dışkıları görmek isteyen turistler, vombatları ziyaret ederler. Bu bakımdan turistlerin yoğun ilgisine de konu olmaktadır. Vombatların bir diğer dikkat çeken özelliği aşırı korkak olmalarıdır. Hayvan o kadar korkaktır ki en ufak gürültüde korku refleksi olarak bayılmaktadır.

Vombatların o kadar ilginç özellikleri var ki. Dışkılarından bahsettik ama asıl ilginç yanları ise korku anında yaptıklarıdır. O kadar çok korkarlar ki, korkudan baygınlık geçirirler. Bu ilginç ve komik anları youtube kanallarında izleyebilirsiniz.

Vombatlar oldukça iştahlı hayvanlardır. Yine iştahlarından ötürü Avustralya’da halk arasında obur sebze tutkunlarını anlatmak için alaycı bir halk tabiri olarak da kullanılır.

Vombatlar Hakkında

Bilimsel adı: Vombatidae
Hızı: 40 km/sa (Maximum, Tehdit edildiğinde)
Özellikleri: Dışkı şekilleri ve korku anında bayılmaları.
Ağırlığı: 20 – 35 kg
Boyu: 100 cm
Gebelik süresi: 20 – 21 gün
Yaşadığı bölge: Güneydoğu Avustralya ve Tazmanya’nın ormanlık ve dağlık bölgelerinde yaşarlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.