iyimi boyle bilgi sitesi

Osmanlı Haremindeki Cariyelerin Güzellik Sırları

Moda 30 Ocak 2017
Osmanlı Haremindeki Cariyelerin Güzellik Sırları

Güzellik yüzyıllar önce de en az bugünkü kadar önemliydi. Tüm kadınlar güzel olmak ister. Ama en güzel olmak isteyen kadınlar şüphesiz haremdeki kadınlardı. Peki haremdeki kadınlar neden bu kadar güzeldi? Güzelliklerini neye borçluydular? İşte bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Doğal Güzellik Yöntemleri

1- Pamuk gibi bir ten için özel karışım:  Bir çay bardağı kabak çekirdeği havanda dövülüyor. 1 su bardağı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı gül yağı ekleniyor. Bu karışım bir hafta kapalı bir cam kavanozda ve serin bir yerde bekletiliyor. Bir hafta bekletilen bu özel karışım sonrasında süzülüyor. Süzülme işleminden sonra hazır olan bu özel karışım banyo sonrası tüm vücuda uygulanıyor. Sonuç: pürüzsüz, nemli ve parlak bir cilt.

2- Parlak ve canlı bir ten: Kadınlar için en önemli şey kusursuz bir cilde sahip olmaktır. Cariyelerin en çok zaman geçirdiği yerler hamamlardı. Hamamda uzun saatler keselenip ölü derilerden arınıyorlar. Ciltleri hem daha parlak hem de bebek cildi gibi daha yumuşak oluyordu.

3- Beyaz ten:  Beyaz tenli olmak haremde çok önemliydi. Beyaz tenli olmanın sırrı ise limondu. Limonu yüzlerine sürüyorlar. Kadınlar ellerine ve yüzlerine beyazlatıcı olarak limon suyu sürüyorlardı.

4- Beslenmeye dikkat: Haremdeki kadınlar o bolluk içinde yediklerine çok dikkat ediyorlardı. Özellikle bahar aylarında çok az besin tüketiyorlar. Bol bol kiraz yiyorlardı. Çünkü kiraz, kanı ve bağırsakları temizliyordu.

5- Güzel görünümlü saçlar:  Sabunla yıkandığı için kuruyan saçları beslemek ve daha güzel kokmalarını sağlamak için Safiye Sultan’ın kullandığı losyonu siz de yapabilirsiniz. Bir bardak ebegümeci ve hibiscus(kerkede) 1 litre suda 15 dakika kaynatılıp süzülüyor. Soğuduktan sonra yıkanan saçlar bu suyla durulanıyor. Sonuç olarak mis kokulu ve karışmayan saçlarınız oluyor. Ayrıca, saçlar sabunla yıkandıktan sonra sertleştiği için ebegümeci ve hatmi çiçeğinden yapılan özel yağlarla saçlara bakım yapılıyor. Saçlar hem ipek gibi oluyor hem de hoş kokuyordu.

6- Gül kokulu allık ve ruj:  Malum o dönemlerde makyaj malzemeleri henüz yoktu. Kadınlar çekici olabilmek kendi malzemelerini kendileri üretiyorlar. Elmacık kemiklerini vurgulamak için kullandıkları allığın tarifi şöyle: Bir çay bardağı gül goncası ve bir çay bardağı hibiscus havanda dövülüyor. Yanak bölgesine sürüldüğünde allık görevi görüyor ve hoş bir koku yayıyordu. Aynı zamanda bu özel karışım sıcak suyla sulandırıp parmak uçlarıyla dudaklara sürüldüğünde kiraz rengi ruja dönüşüyordu. Haremdeki kadınların en önemli güzellik sırlarından biriydi. Doğal ruj sürmek isteyenler bu güzel doğal karışımı deneyebilir.

7- Güzel koku:  Gül suyu harem kadınlarının sürekli kullandığı bir güzellik ürünüydü. Hem cilt temizliği için hem de güzel kokmak için gül suyunu ellerinden hiç düşürmüyorlardı.

8- El yapımı masaj yağları:  Keselenen ciltleri kuruyup çatlamasın diye kadınlar özel hazırlanmış yağlarla masaj yaptırıyorlar. Masaj cildin canlılığı için oldukça etkiliydi. Zeytinyağının içine atılan gül yapraklarıyla hoş bir yağ elde ediliyordu. Zeytinyağı ile masaj cildi besliyor ve yumuşatıyordu. Eller, yüzler, ayaklar ve tırnaklar içinde badem yağını kullanıyorlardı.

9- El yapımı maskeler: Sağlık ve nem kaynağı kilden bu dönemde de faydalanılıyordu.  Kadınlar kil ve suyu karıştırıp kapların içinde bekletiyor, sonra da yüzlerine sürüyorlar. Kil hem antiseptik hem de yağ dengeleyici olduğundan saç bakımında bile kullanılıyordu.

10- Bol su içmek: Su sağlık demekti. Günde 3 litre suyu mutlaka içiyorlardı. Ciltleri sağlıklı ve canlı oluyordu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.