iyimi boyle bilgi sitesi

Sesin Rezonansı, Sesin Yansıması ve Soğurulması

Sesin Rezonansı, Sesin Yansıması ve Soğurulması

Sesin Rezonansı

Frekansları aynı olan ses kaynaklarından birinin titreştiğinde diğerinin de titreşmesidir. Ses rezonansına frekansların uyumu da diyebiliriz.

Örnek: Yanyana duran iki diyapozondan birine vurulduğunda diğerinin de titreşmesidir.

Sesin Yansıması

Ses kaynağından çıkan ses dalgalarının bir yüzeye çarpıp geldiği ortama geri dönmesine denir. Sesin yansımasıyla geri dönen sese yankı denir. Tam bir yanı oluşması için ses kaynağı ile engel arasında en az 17 metre olması gerekir.

NOT: Ultrason, sonar ve radar cihazları bu prensibe göre tasarlanmıştır.

Sesin Soğurulması

Ses dalgalarının çarptığı yüzey tarafından tutulmasıdır. Sert ve düzgün yüzeyli katı cisimler sesi yansıtır; yumuşak ve pürüzlü yüzeyler sesi daha fazla soğurabilir.

Ses Yalıtımı

Yaşadığımız ortamlarda gürültüyü önlemek amacıyla ses soğurucu maddeler kullanılarak ses yalıtımı yapılır. Plastik köpük, cam yünü, yün ve kadife kumaş, sünger, çift katlı cam gibi maddeler ses soğurucu maddelerdir.

Ses dalgasının ne olduğu ve nasıl oluştuğu ile ilgili detaylı bilgi için “Ses Nedir? Ses Dalgası Nasıl Oluşur?” adlı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Ses hızı ve ses hızına etki eden özelliklerle ilgili detaylı bilgi için “Sesin Hızı Kaçtır ve Ses Hızına Etki Eden Faktörler Nelerdir?” adlı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Sesin özellikleri ile ilgili detaylı bilgi edinmek içinSesin Özellikleri: Sesin Yüksekliği, Sesin Şiddeti, Sesin Tınısı” adlı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Müzik ve Fen ile ilgili bilgi edinmek için “Müzik ve Fen” adlı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.