iyimi boyle bilgi sitesi

Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu

Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu

Yavaş bir metabolizma, zamanla kilo ve sağlık sorunu olarak karşınıza çıkacaktır. İşleyen demir pas tutmaz felsefesiyle hareket edeceğiz. Yavaş ve hareketsiz hayatımızı hızlandıracağız. Bu yazımızda beslenme ve bazı aktivitelerle metabolizmayı hızlandırma yollarını araştıracağız.

1- Günde en az 2 litre su içilmelidir. Günlük su tüketimi sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Sabahları uyanınca bir bardak su içerek güne başlayın. Sabah gözünüzü açtığınızda mutlaka aç karnına 1 bardak su için. Özellikle soğuk su içmek yağ yakımında daha etkilidir. Vücut dışarıdan aldığı besinleri kendi ısısına getirmeye çalışacağından ekstra bir enerji harcar. Yapılan bilimsel araştırmalara göre günde 8 bardak su içen kişilerin vücutlarının yakmış olduğu kalorinin, 4 bardak su içenlere göre daha fazla olduğunu gözlenmiştir.

2- Uyku sürenize dikkat edin. Günde 8 saat uyuyanların günde 5 saat uyuyanlara göre %56 oranında daha fazla yağ kaybettikleri belirlenmiştir.

3- Koyu renk üzüm yiyin. İçerdiği resveratrol isimli antioksidan sayesinde kilo almayı zorlaştırır.

4- Kahve içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Kahve hem metabolizma hızlandırıcı hem de konsantrasyonu arttırıcı özelliğe sahiptir. Ancak kahvenin metabolizma hızlandırıcı etkisi de baharatlar gibi kısa sürer.

5- Spor yapın. Gün içerisinde yapılacak düzenli egzersiz ve yürüyüş ile kalori yakımını fazlasıyla yükseltebilirsiniz. Egzersizin düzenli yapılması metabolizmanın aktif olarak sürekli çalışması anlamına gelir. Uzun süreli ve orta tempo ile yapılan egzersizler hızlı tempo ile daha kısa süre yapılan egzersizlere göre çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Gün içerisinde asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanın. Yakın mesafeler için araç kullanmayın. Fırsat buldukça yürüyün.

6- Kaslarınızı çalıştırın. Haftada en az 2 gün ağırlık çalışması yaparak, kaslarınızı çalıştırın. Yaptığınız ağırlık çalışmaları sayesinde yağ yakabilirsiniz. Ağırlık çalışması ise vücudu sıkılaştırır, şekillenme sağlar ve metabolizma hızını artırır.

7- Yemeklerinizde baharat kullanın. Baharatlı gıdalar metabolizmanızın hızlanmasını sağlar. Özellikle hardal, karabiber ve kırmızıbiber oldukça etkili bir hızlandırıcıdır. Yapılan araştırmalarda kırmızıbiberin içerisinde bulunan kapsaisin adlı etken maddenin metabolizmayı hızlandırdığı tespit edilmiştir.

8- Akşamları geç saatlerde yemek yemeyin. Yapılan araştırmalar kuvvetli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeği yiyerek kilo verilebileceğini gösteriyor. Bu nedenle akşam yemeği olabildiğince erken bir saatte olmalıdır. İhtiyacınız kadar yemek yer ve spor yaparsanız metabolizmanın hızlanır. Hızlı bir metabolizma sayesinde kilo sorununuz olmaz.

9- Yeşil çay için. Yeşil çay da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar egzersiz yapılmadan önce tüketilen yeşil çayın, egzersiz sırasındaki kalori yakımını yüzde 17 artırdığını göstermiştir. Yeşil çay hakkında diğer yazılarımıza gözatmak için bu linkleri takip edebilirsiniz. Yeşil Çayın Faydaları ve Yeşil Çay Zayıflatır mı?

10- Sabah kahvaltısını mutlaka yapın. Gece boyunca bir şey yenmediği için uzun süren bu açlık süresi sebebiyle metabolizma vücudu korumak adına yavaşlar. Süt, peynir, yumurta ve tam tahıllı ekmek sabah kahvaltısında tüketilebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.