iyimi boyle bilgi sitesi

Archimedes Prensibi ve Kaldırma Kuvvetini Etkileyen Faktörler

Archimedes Prensibi ve Kaldırma Kuvvetini Etkileyen Faktörler

Kaldırma kuvvetini ilk keşfeden bilim adamı, Archimedes (Arşimed)’tir. Archimedes, kaldırma kuvveti ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucu Archimedes Prensibi olarak bilinen şu ilkeyi ortaya koymuştur.

arsimet

 

 

Archimedes Prensibi: 

Bir cisme etki eden kaldırma kuvveti, cismin yerini değiştirdiği sıvının ağırlığı kadardır. Buna Archimedes Prensibi denir.

Burada kast edilen yeri değişen sıvı, cisim sıvı içerisine bırakıldığında taşan veya taşmıyorsa kabın içinde yükselen sıvıdır.

Fk

Kaldırma Kuvvetine Etki Eden Faktörler

1. Sıvının Özkütlesi (dsıvı)

sivinin-ozkutlesiiYumurtayı saf suya bıraktığımızda su tarafından yumurtaya belli bir kaldırma kuvveti etki eder. Suya tuz atmaya devam ettiğimizde yumurtanın yukarıya doğru hareket ettiğini görürüz. Bunun sebebi yukarı yönlü kaldırma kuvvetindeki artıştır.

O halde;

Sıvının yoğunluğu arttıkça cisme etki eden kaldırma kuvveti de artar. Kaldırma kuvveti ile sıvının yoğunluğu doğru orantılıdır.

2. Cismin Batan Hacmi (Vbatan)

cismin batan hacmii

Cismin batan kısmı bir bölme iken kaldırma kuvveti 20N olarak ölçülmüş, iki bölme de battığında kaldırma kuvveti 40N olarak ölçülmüştür. Yani cismin batan hacmi 2 katına çıktığında kaldırma kuvveti de 2 kat artmıştır.

O halde;

Cismin batan hacmi arttıkça kaldırma kuvveti de artar. Kaldırma kuvveti ile cismin batan hacmi doğru orantılıdır.

3. Yerçekimi İvmesi (g)

Yer çekimi ivmesi arttıkça kaldırma kuvveti de artar. Kaldırma kuvveti, yerçekimi ivmesi ile doğru orantılıdır.

Bu bilgileri derlediğimizde ortaya şu formül çıkar: Fk

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.