iyimi boyle bilgi sitesi

Karaciğere Zarar Veren Etkenler

Karaciğere Zarar Veren Etkenler

Sağlıklı bir hayat için sağlıklı bir karaciğer şarttır. Karaciğerin sağlığı vücut sağlığı için çok önemlidir. Karaciğeri etkileyen olumsuz faktörlere mümkün olduğu kadar dikkat etmek gerekir.

1- Çok geç uyuma ve çok geç kalkma: Düzensiz uyku beyne zarar verdiği kadar karaciğer içinde oldukça zararlı etkiye sahiptir. Gece en geç 00:00 da uyumalısınız. Sabah kalkma saati olarak da en geç 08:30 olabilir. Gece düzenli bir uyku vücut sağlığı için çok önemlidir.

2- Şişmanlık ve aşırı beslenme: Çok yemek yediğinizde karaciğeriniz gün boyu çalışır. Özellikle şekerli gıdalar karaciğeri için baş belasıdır. Organik olmayan yapay gıdalardan uzak durmalısınız. Çok fazla koruyucu, gıda katkısı, gıda boyası ve yapay tatlandırıcı tüketmek karaciğer için ölümcül olabilir.

3- Kahvaltıyı atlamak: Beyin sağlığı ve karaciğer sağlığı için kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Sağlıklı bir sabah kahvaltısı güne sağlıklı ve enerjik başlamanızı sağlar.

4- Çok fazla ilaç tüketmek: Birçok ilacın muhatabı karaciğerdir. Mümkün olduğu kadar ilaçlardan uzak durun. Örneğin gereksiz antibiyotik kullanımlarından ve ağrı kesicilerden uzak durmalısınız.

5- Çiğ veya fazla pişmiş gıdaların tüketilmesi: Bu tip bir beslenme karaciğere ağır yük olur. Sebzeler çiğ veya 3-5 kısım pişirilerek yenmelidir. Kızarmış sebzeler bir öğünde bitirilmeli, saklanmamalıdır. Fazla pişmiş gıdalardan da uzak durmalısınız.

6- Stres: Tüm vücut sağlığını tehdit eden stres karaciğer içinde olumsuz etkiye sahiptir.

7- Alkol tüketimi: Alkol karaciğer sağlığını olumsuz etkiler. Aşırı alkol tüketimi, karaciğer yağlanmasına sebep olur.

8- Sigara içmek: Sigaranın içindeki zehirin karaciğerinize faydası olmadığını artık biliyorsunuzdur. Burada uzun uzun yazmaya gerek yok. Halen sigara içiyorsanız zaten sağlığınızı tehlikeye atıyorsunuz.

9- Hareketsiz hayat: Spor yapmadan, yürüyüş yapmadan geçen bir hayat karaciğer yağlanmasına davetiyedir. Televizyonda dizi izleyeceğinize kalkın yerinizden biraz spor yapın. Bol bol orman yürüyüşleri yapın. Açık hava yürüyüşleri yapın.

10- Yeterli su tüketimi: Su hayatın kaynağı olduğu gibi sağlıklı bir karaciğer içinde oldukça önemlidir. Günlük su ihtiyacınızı mutlaka karşılayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.