iyimi boyle bilgi sitesi

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal veya diyare, dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. İshal kesinlikle bir hastalık değil, polifaktöriyel kaynaklı bir semptomdur.Dünyada ishal beş yaşından küçükler arasında ölümün ikinci büyük nedenidir. Yılda 1,5 milyon bebek ishale bağlı su kaybından ölür. Az gelişmiş ülkelerdeki bu ölümlerin en büyük nedeni yeterince temiz suyun yokluğu ve atık su arıtma kapasitesinin yetersizliğidir. İshalin en sıkça görülen nedeni viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinlerdir. Sağlıklı gıda ve su olduğunda ishalli olmak dışında sağlıklı olan bir kişi viral bir enfeksiyondan birkaç günde, en fazla bir haftada kurtulur. Buna karşın hastalıklı veya kötü beslenen kişilerde ishal ciddi su kaybına yol açabilir ve tedavi olunmadığı takdirde hayati tehlike oluşturabilir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

1- Su: Hayatın kaynağı olan su, ishalin neden olduğu sıvı kaybını önlemek için hayati önem taşımaktadır. İshali olan kişi günlük sıvı alımını iyi yapmalıdır. İshal sebebiyle kaybedilen su mutlaka alınmalıdır.

2- Kemik suyuna çorba: Birçok hastalık içinde şifadır. Kemik suyuna çorba sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olduğu için ishale iyi gelir.

3- Tatlı patates: İçerdiği besleyici ögeler ve lif ile tatlı patates ishale karşı etkili bir tedavi yöntemidir. Haşlanmış patates ishali keser.

4- Probiyotik yoğurt: Ev yapımı yoğurt mükemmel bir besindir. Her derde devadır. Bir araştırmaya göre probiyotik yiyecekler ishali kesecek yararlı bakteriler içerir. Bu yüzden ishali olan kişiler yoğurt ve ayran tüketebilirler.

5- Havuç suyu: Doğal koşullarda organik olarak üretilmiş havuç bulursanız faydasını görürsünüz. Lif, magnezyum, potasyum, kalsiyum, A, C, D, E ve K vitamini bakımından zengin olan havuç suyu ishal tedavisinde etkilidir. Ayrıca ishale bağlı sıvı kaybını da önler.

6- Keten tohumu: Genellikle kabızlığa iyi geldiği bilinir. Keten tohumu omega-3 yağ asitleri içerdiği için hem ishale hem de kabızlığa iyi gelir.

7- Muz: İshalin düşmanıdır. Yüksek oranda potasyum içeren muz, kolayca sindirilir. Özellikle yeşil muz etkili bir ishal ilacıdır.

8- Zencefil: Her derde defa olan zencefil ishal içinde iyi bir ilaçtır. Vücudun bağışıklık sistemi için mükemmel bir besindir. Zencefil sadece ishali azaltmak aynı zamanda önler.

9- Yulaf: Son zamanlarda değeri daha iyi anlaşılan yulaf, lif bakımından zengin olan yulaf, dışkıyı düzenler.

10- Nane yağı: Sindirim sistemini yatıştıran nane yağı ishalin karın ağrısı gibi yan etkilerine iyi gelir. Nane yağı bulamazsanız taze nane de yiyebilirsiniz. Nane birçok hastalığa iyi gelir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.