iyimi boyle bilgi sitesi

Etrafımızda gördüğümüz Ama Dikkat Etmediğimiz İlginç Bilgiler

Etrafımızda gördüğümüz Ama Dikkat Etmediğimiz İlginç Bilgiler

Etrafımızda gördüğümüz ama üzerinde pek düşünmediğimiz birçok olay vardır. Sadece dikkatli bakıldığında fark edilen bu olay ve nesnelerin bazılarını sizlerle paylaşacağız.

Tükenmez kalem kapaklarının tepesindeki delik ne işe yarar hiç merak ettiniz mi?
Tükenmez kapakların ucundaki deliğin ne işe yaradığını merak ediyorsanız söyleyelim. Ucu delik kapağın tasarlanma amacı kapağın yutulması esnasında, özellikle küçük çocuklarda boğazına kaçarak boğulmaların önüne geçmektir. Bu tükenmez kalemlerin kapakları yutulup boğazda kalındığında, kapaktaki delik nefes almaya yardımcı olur ve bu sayede nefes yolunun kapanması önler. Bu konudaki daha ayrıntılı bilgi için “Tükenmez kalem kapaklarının tepesindeki delik ne işe yarar” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Göz damlalarının Açılmasının Püf Noktası

Göz damlalarını ucunu açmak için sivri bir nesne ile delmek için uğraşırız. Halbuki onun için tasarlanmış pratik kolaylıklar sunulmuştur. Bazı damlalarda kapağın altındaki halkayı çıkararak tekrar kapağı sıkıca kapatıp açtığınızda damlanın ucunun delindiğini göreceksiniz. Bazılarında ise kremler gibi kapağın içinde sivri bir çıkıntı vardır. Bu sivri ucu ters çevirip kapatarak delinmesini sağlayabilirsiniz.

Uçaklar Neden Havada İz Bırakır?

Gökyüzüne baktığımızda havadaki bir uçağın motorlarının arkasında beyaz bulut gibi izler oluştuğunu görürüz. Birçoğumuz bu izlerin nasıl oluştuğu bilmiyoruz. Peki bu izler nasıl oluşur ? Atmosferin üst noktalarında sıcaklık yükseldikçe düşer. Yaz aylarında bile sıcaklık -50 ye kadar düşmektedir. Böyle olunca da uçakların motorları, bu soğuk havayı emer, sıkıştırır ve sonra motorların yanma bölümlerindeki yakıt ile karıştırıp yakarlar. Motorun egzozundan dışarı atılan su buharı ile çıkan sıcak havanın, bir anda soğuk hava ile buluşmasından dolayı uçağın arkasında beyaz bir hat oluşur.

Arabalardaki Dikiz Aynasının Altındaki  Küçük Siyah Çıkıntının Ne Olduğunu Biliyor musunuz?

Arabalarda ön camda bulunan dikiz aynasının ortasında siyah bir çıkıntı vardır. Bu çıkıntıyı birçok defa görürüz ama ne işe yaradığını hiç düşünmemişizdir. Genellikle biz bu dikiz aynadaki çıkıntıya bir şeyler asmak için kullanırız. Halbuki esas amacı; aynanızın arka tarafından gelen ışığın göz alması engellemektir. Dikiz aynasındaki bu çıkıntı sayesinde gözünüzü rahatsız eden ışık, başka bir yere yansıtılarak rahatça araba sürmenizi kolaylaştırır.

Bilgisayar Klavyesinin F ve J Tuşlarındaki  Kabartılı Çizgiler Ne Anlama Geliyor ?

Bilgisayar kullanırken bazılarımızın dikkatini çekmiş olabilir, çekmediyse şimdi çekecek. 10 parmak yazı yazarken F ve J harfleri işaret parmakların durduğu yerlerdir.  Bu çıkıntılar sayesinde klavyeye hiç bakmadan hangi harflerde durduğunuzu çok kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır. Bilgisayarda 10 parmak yazı yazanlar için çok güzel bir özelliktir.

Kozmetik Ürünlerinde ve Kremlerde Bulunan M İşareti Ne İşe Yarar.

Gıdaların son kullanma tarihi olduğu gibi, kozmetiklerin de son kullanma tarihleri vardır. Bunlar kutuların üzerinde işaretlenir. Bu işaretleri bilirsek raftan ürün seçerken bu bilgileri kullanabiliriz. Bir tüpün üzerinde yazan tarih, o ürünün üretildiği güncel tarihi gösterir. Bu tarihi son kullanma tarihi sanmayın. Aynı tüpün altında da yine 6M, 12M veya 24M ibaresi görürsünüz. Bu M harfi ve yanında yazan sayı, açıldıktan sonra kaç ay kullanabileceğinizi gösterir. “M” harfi, İngilizce Month (Ay) sözcüğünün kısaltması olarak belirtilmiştir.

Plastik şişe kapağındaki şeffaf yuvarlak Ne işe Yarar?

Hiç şeffaf yuvarlak parçayı söküp şişeyi kapatmayı denediniz mi? Denediyseniz şişenin sorunsuzca kapandığını görmüşsünüzdür. Su şişelerin kapağın içindeki şeffaf yuvarlağın elbette amacı daha iyi kapanması için değil, Peki o zaman bu  şeffaf yuvarlak parça ne işe yarıyor?  Şeffaf yuvarlak parça sayesinde suyun özelliği bozulmuyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.