iyimi boyle bilgi sitesi

Enfeksiyondan Korunmak İçin 10 Öneri

Enfeksiyondan Korunmak İçin 10 Öneri

Kış mevsimi geldiğinde havaların soğumasıyla birlikte kapalı ve kalabalık mekanlarda geçirilen sürenin uzaması nedeniyle enfeksiyonlarda artış görülür. Havanın soğuk ve kuru olması sonucu burun mukozalarının kuruyarak enfeksiyon gelişimine daha yatkın hale gelmesiyle enfeksiyon yapıcı faktörlere açık hale geliriz. Soğuk havaya uyum sağlaması için daha fazla enerji harcayan vücudun direncinin düşmesiyle virüs ve bakterilerin açık hedefi oluruz. Bizi hasta eden bu bakteri ve virüslerden nasıl korunabiliriz. Bu yazımızda enfeksiyonlardan ve grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için bazı önlemlerden bahsedeceğiz.

Enfeksiyonlardan ve Grip Gibi Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunmak İçin 10 Öneri

1- Ellerinizi en az 20 saniye yıkayın: En önemli bulaş yolu temasdır. Ellerimiz gün boyu her yere dokunur. Ellerimiz gün boyunca yaptığımız çeşitli faaliyetler nedeniyle gözle görülmeyen yüzlerce bakteri, parazit ve virüsle karşılaşır. Bu nedenle ellerinizi bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri dahil olmak üzere en az 20 saniye bol su ve sabun ile iyice yıkamalıyız. Hatta el dezenfektanları kullanabilirsiniz.

2- Bulunduğunuz yeri temiz tutun: Çalıştığınız yerde ortak kullandığınız masaları, kalemleri ve bilgisayar klavyelerini temizleyerek enfeksiyondan büyük oranda korunabilirsiniz. Kapı kollarını sık sık temizleyin.

3- Ortak kullanılan malzemeleri dokunmadan önce silin: Kaleminizi yanınızda taşıyın. Gün içinde dokunduğumuz birçok yerden enfeksiyon kapma riskiniz var. Hasta kişilerle malzeme alış verişi yapmayın. Kendi su bardağınızı kullanın.

4- Maske kullanın: Soğuk havalarda kapalı mekanlarda daha çok zaman geçiriyoruz. Havada damlacıklarla asılı kalan bakteri ve virüsler de solunum yoluyla kolaylıkla bulaşarak; soğuk algınlığı, grip, zatürre gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca kapalı mekanlara gitmeyin. Gitmek zorunda olduğunuzda ağız ve burnunuzu kapatacak şekilde maske kullanın.

5- Hareket edin: Düzenli egzersizler vücudunuzun savunma sistemini güçlendirdiği için yağış olmayan havalarda yürüyüş ve egzersizleri ihmal etmeyin. Vücut sağlığınız için günlük 10.000 adım önerisi tüm dünyada benimsenmiş bir tavsiyedir.

6- Dengeli ve sağlıklı beslenin: Güçlü bir bağışıklık sistemi için dengeli beslenmek çok önemlidir. Özellikle çeşitli türden meyve ve sebze tüketmek son derece hayatidir. Mümkün olduğunca endüstriyel gıdalardan uzak durun, doğada yetişen ürünleri tercih edin.

7- Stresden uzak durun: Her şeyin başı stres sözü bir kez daha karşımıza çıkıyor. Stresli bir hayat bağışıklık sistemini bozacaktır. Stresden mümkün olduğu kadar uzak durun.

8- Hasta kişilerden uzak durun: Etrafınızda grip olan biri varsa size mutlaka bulaşır. Bu yüzden oradan uzaklaşın hatta arkanıza bakmadan kaçın.

9- Grip aşısı olun: Birçok gelişme ülkede uygulanan grip aşıları, grip virüslerine karşı koruyucu olabilmektedir. Her yıl Eylül, Ekim aylarında grip aşısı olun.

10- Soğuk hava vücut direncinizi düşürür: Soğuğa karşı dikkat edin ve üşütmemeye çalışın. Üşürseniz vücut direnciniz düşer ve hastalık yapıcı virüs ve bakterilere açık hale gelirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.