iyimi boyle bilgi sitesi

Kedi ve Köpeklerle Büyüyen Çocukların Daha Sağlıklı Olmasının 10 Bilimsel Kanıtı

Güncel Bilgiler 17 Mayıs 2017
Kedi ve Köpeklerle Büyüyen Çocukların Daha Sağlıklı Olmasının 10 Bilimsel Kanıtı

Sağlık sorunları yaratacağını düşündüğümüz için çocuklarımızı kedi ve köpeklerden uzak tutarız. Oysa hayvanlarla büyüyen çocukların bağışıklık sistemlerinin daha yüksek oluşu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Alberta Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada çocuklar, kedi veya köpekle yaşayanlar ile yaşamayanlar olarak ikiye ayrılmış ve bir test yapılmıştır. Testin içerisinde haftalık olarak çocukların sağlık durumlarındaki değişiklikler ve ne kadar antibiyotik kullandıkları gibi önemli bilgiler not alınmıştır. Araştırmanın sonucunda kedilerle ve köpeklerle büyüyen çocukların diğer çocuklara göre daha sağlıklı olduğu birçok açıdan kanıtlandı. Bu araştırmanın sonuçlarını maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

Kedi ve Köpekle Birlikte Yaşayan Çocuklarda Sağlık

1- Daha sağlıklı oluyorlar: Burun akıntısı ve soğuk algınlığına yakalanma riski, kedi veya köpekle birlikte yaşayan çocuklarda daha düşük oluyor.
2- Alerji durumu: Alerji olma riski, kedi veya köpekle birlikte yaşayan çocuklarda minimuma iniyor.
3-  Bağışıklık yönünden: Köpekler bağırsak florasındaki iyi bakterileri destekliyor. Bağırsak florası sağlıklı bir yaşam için çok önemli olduğu için, bağışıklığın temeli baştan kuruluyor.
4- Antibiyotik gereksimi: Köpeklerle birlikte aynı ortamda yaşayan bebekler, diğer bebeklere göre %29 daha az antibiyotik kullanıyor.
5- Mutluluk: Kedi ve köpekle birlikte aynı ortamları paylaşan bebek ve çocuklar daha mutlu oluyorlar. Mutluluk hormonunun bile %5 beyin, %95 bağırsakta üretildiği gerçeğiyle birlikte kedi ve köpeklerle birlikte yaşayan çocuklar ve bebekler daha mutlu ve sağlıklı bir kişiliğe sahip oluyor.
6- Gebelikte: Hayvanların çocuk sağlığındaki faydaları daha anne karnındayken etkisini göstermeye başlıyor. Gebelikte bile kedi ve köpeklerin bebeğin sağlığına olumlu etkileri olduğu saptanmış.
7- Kedi mi köpek mi: Özellikle tüylü hayvanlar için yapılan bu araştırmada kedilerin çocuğun sağlığına katkısı oldukça iyi ama köpeklerin olumlu katkısı bir tık daha fazlaymış.
8- Çocuklar büyüdüklerinde daha sağlıklı oluyorlar: Olası mikroplara karşı çocuk, erken yaşta bağışıklık kazandığı için daha güçlü bir bedene sahip oluyor.
9- Doğa dostu bireyler: Kedi ve köpekle aynı ortamları paylaşan çocuklar, ilerde doğa ve hayvan dostu bireyler oluyorlar.
10- Sevgi dolu bireyler: Hem sağlıklı hem de sevgi dolu bir insan olmanın yolu, hayvan dostu birey olmakla başlıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.