iyimi boyle bilgi sitesi

Damarları Temizleyen Yiyecekler

Damarları Temizleyen Yiyecekler

Dolaşım sisteminin en önemli unsurlarından olan damarlarımızın sağlığı çok önemlidir. Tüm organ ve hücrelerimizin sağlıklı olabilmesi için damarlarımızın sağlıklı olması gerekir. Bunu sağlamak için sizlere bazı öneriler vereceğiz.

1- Yeşil çay için: Yeşil çayın sağlıklı bir beden için önemi kuşkusuz çok büyüktür. Yeşil çay, damarlara hasar veren oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar kolesterolü düşürür. Yeşil çay kalbi korur.

2- Badem yiyin: Badem, E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağlar açısından oldukça zengindir. Badem, içerdiği antioksidanlar sayesinde damarlardaki hasarı engeller.

3- Zeytinyağı kullanın: Ülkemiz zeytin yağı açısından zengin bir ülkedir. Fiyatı diğer yağlara göre biraz pahalı olsa da en sağlıklı yağ olan zeytin yağını kullanmamız gereklidir. Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları görülme oranının daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kanser riskini en aza indirir. Ayrıca tansiyonu düşürür. Zeytin yağının kalp ve kan dolaşım sistemimiz için çok faydalıdır.

4- Zerdeçal tüketin: Birçok hastalığa şifa olan zerdeçalin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Zerdeçal, damar temizliğinde en etkili baharatlardandır. Zerdeçal, damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını engeller. Sağlıklı bir hayat için Zerdeçali sofranızdan eksik tutmayın.

5- Nar yiyin: Nar suyu için demiyoruz narı çekirdekleriyle yiyin. Müthiş bir sağlık deposu olan Narı mevsiminde mutlaka bolca tüketmek gerekir. İçerisinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde nar, kan akışını arttırır ve damarların tıkanmasını önler.

6- Yulaf tüketin: Yulaf, kolesterolü düşürür ve damarları temizler. Yulaflı ürünleri kullanmanızı öneririz. Hatta imkanınız varsa yulafı işlenmemiş olarak değirmenden alıp evde ekmeğini yaparak tüketmenizdir.

7- Açai üzümü yiyin: Son zamanların az bilinen ama en çok üzerinde durulan meyvelerindendir. Açai üzümü, kolesterolü düşürür. Açai üzümü, kan akışını dengeler ve bu sayede kalp için çok faydalıdır.

8- Tarçın tüketin: Baharatlar aşırıya kaçmadıkça sağlıklıdır. Tarçın mucizevi bir baharattır. Birçok hastalığa iyi gelir. Antioksidan deposu olan tarçın, kandaki şekeri düşürür ve bu sayede damarlar için çok faydalıdır. Günde 1 çay kaşığı tarçının kandaki yağ oranını %26 oranında azalttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

9- Kuşkonmaz tüketin: Kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı azaltır ve bu sayede kan akışını hızlandırır. Ayrıca damar tıkanıklığına iyi gelir. Kahve ve çay ile geçen hayatımıza biraz kuşkonmaz çayı eklemekte fayda vardır.

10- Brokoli yiyin: Sağlıklı bir besin olan brokoli, birçok hastalığa iyi gelir. K vitamini ve lif açısından zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürür. K vitamini damarlardaki kalsiyum seviyesini dengeler. Brokoli karaciğer içinde oldukça faydalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.