iyimi boyle bilgi sitesi

Kediler Ne Yiyemez, Kediler için Tehlikeli Yiyecekler

Kediler Ne Yiyemez, Kediler için Tehlikeli Yiyecekler

Evde ve sokakta, her ortamda sevimlilik abidesi olan kedilerin de yiyemeyeceği besinler vardır. Hatta bazı besinler ölümcül etkiye de sebep olabilir. Kedilere kendi yemeklerimizden verdiğimizde bu besin kediler için sıkıntılı olabilir. Bizlerin yiyeceğinde genellikle çok fazla şeker ve çok fazla tuz bulunur. Bu bizim için sağlıklı olabilir ama kediler için kesinlikle sağlıklı değil. Kediler için şeker ve çok fazla tuz dışında, aşağıdaki ürünlerden de kaçınmalısınız.

Kediler için Tehlikeli Yiyecekler

1- Soğan: Soğan, kedilerin kırmızı kan hücrelerini yok eden bir madde olan allilpropiridisülfürü içerir. Bu bir anemi durumuna yol açar. Sarımsak da bu maddeyi içerir, ancak daha az orandadır.

2- Çikolata: Teobromin, çikolatada kediler için son derece toksik olan bir maddedir. İshal, kusma, huzursuzluk ve (aşırı durumlarda) kramplara neden olabilir.

3- Üzüm ve kuru üzüm: Kediler için meyve genellikle kötü olmamakla birlikte, onlara üzüm veya kuru üzüm vermemek daha iyidir. Kediler için kötü bir madde içerirler. Hangi maddenin suçlu olduğu henüz bilinmiyor. Önleme tedaviden daha iyidir diyelim ve kedileri üzümden uzak tutalım.

4-Süt ürünleri: Çoğu kedide laktoz intoleransı vardır. Bu, laktoz (süt şekeri) ve süt ürünlerinin kedinizde şişkinliğe neden olabilir.

5- Çiğ yumurta: Kedinize çiğ yumurta vermeyin. Yumurtalar, yağların, şekerlerin, amino asitlerin ve enerjinin metabolizmasını olumsuz yönde etkileyen bir anti-vitamin olan avidin içerir.

6- Baharatlı ya da marine edilmiş et veya balık: Kedinize baharatlı et veya balık vermek veya marine edilmiş et ve balık vermek son derece riskli olabilir. Baharatlar sıklıkla kedinizin kırmızı kan hücreleri için kötü olan ve kansızlığa neden olan soğan veya sarımsak içerir.

7- Bitki: Bazı bitkiler zambak, porsuk, lale, kutsal, kayısı, açelya ve arum gibi kedinize zehirli olabilir.

8- Alkol: Bir tatlı kaşığı alkol bile öldürücü olabilir.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

HİNDİSTAN AŞIĞI 14 Ağustos 2019

Kedileri çok severim.Çok tatlılar…:)