iyimi boyle bilgi sitesi

Kırışıklıktan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

Kırışıklıktan Kurtulmak İçin Doğal Çözümler

İnsanoğlu yaşlandıkça yüzündeki kırışıklıklar artmaya başlar. Kırışıklık cildin sarkık görünmesine neden olur. Özellikle yüz, boyun, ellerin üstü ve kolların üst kısımlarında görülür. Doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak cilt, bağ dokusundaki elastin, kollajen ve elastin üreten fibroblastlarda meydana gelen değişikliklere bağlı olarak zayıflar. Bu zayıflamanın sonucunda o bölgede kırışıklıklar oluşur. Erken yaşta meydana gelen kırışıklıklar, güneş ışığına çok fazla maruz kalmak, sigara içmek, bazı ilaçların kullanımı, aşırı stres, ani kilo kaybı, E vitamini eksikliği ve genetik yatkınlık gibi faktörlerden de kaynaklanabilir. Bol su içmek, kırışıklıkların tedavisi için en kolay ve en etkili yöntemlerden biridir. Su, vücudu nemlendirir ve cildin nem seviyesini korur. Eğer susuz kalırsanız cildiniz daha yaşlı görünür. Günde en az 2 litre su tüketin. Sabahları güne başlamak için bir bardak su için ve gün boyunca yanınızda bir şişe su bulundurun. Alkol ve gazlı içeceklerden uzak durun. Eğer günlük yeterince su içiyorsanız diğer yöntemlere geçebiliriz. Ama günlük su tüketimi kırışıkla mücadele için olmazsa olmazdır.

Kırışıklıkların azaltılmasına ve yenilerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olacak birçok kolay doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yazımızda kırışıklıklardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Kırışıklıklardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

1-Zeytinyağı: Doğanın mucizesi olan zeytinyağı, cildiniz için mükemmel bir masaj yağıdır. Cilde zarar veren serbest radikallerle savaşan A vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlar acısından oldukça zengindir.

Uygulanışı: Düzenli olarak kırışıklardan etkilenen cilt bölgesine zeytinyağı ile masaj yaparak, cilt hücrelerini nemlenmesini ve onarılmasını sağlayabilirsiniz. Zeytinyağ cildin derinliklerine nüfuz ettiğinden, uzun süreli koruma sağlar ve nemlendirir.

2- Muz: Mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin olan muz, kırışıklıkları doğal bir şekilde tedavi edecektir.

Uygulanışı: İki olgun muzu ezin ve bir püre elde edin. Bunu kırışık bölgelere uygulayın. En az yarım saat bekletin ve ardından ılık suyla yıkayın. Ardından nemlendiricinizi uygulayın.

3- Aloe Vera: Malik asit içeren aloe vera bitkisi, cildinizin elastikiyetini artırarak kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur.

Uygulanışı: Bir adet aloe vera yaprağını kesin ve jelini çıkartın. Taze jeli cildinize uygulayın ve 15 ila 20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

4- Badem: Yaşlanma sürecini geciktiren ve kırışıklıkları tedavi edebilen mükemmel bir lif, E vitamini, demir, çinko, kalsiyum, folik asit ve oleik asit kaynağıdır.

Uygulanışı: Çiğ bademleri suda bekletin. Sabah olunca, derisini soyun ve bademleri kalın bir macun haline getirin. Sonrasında macunu cildinize uygulayın. 30 dakika bekletin ve sonra ılık su ile yıkayın. En iyi sonuç için, günlük olarak uygulamanızı öneririz.

5- Havuç: Kolajen üretimini destekleyen ve cildin pürüzsüz olmasını sağlayan yüksek A vitamini içeriğine sahiptir.

Uygulanışı: Havucu yumuşak hale gelene kadar suda kaynatın. 2 adet havuç macun yapmak için yeterli olacaktır. Macun oluşturmak için havucu biraz balla karıştırın ve blenderdan geçirin. Macunu doğrudan yüzünüze uygulayın. Yaklaşık yarım saat kadar bekletin ve sonrasında ılık su ile durulayın.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.