iyimi boyle bilgi sitesi

Bebek Odasının Aydınlatması Nasıl Olmalıdır

Anne ve Çocuk 16 Haziran 2017
Bebek Odasının Aydınlatması Nasıl Olmalıdır

Bebek odalarında aydınlatma çok önemlidir. Çünkü yenidoğan döneminde bebeğiniz uykuya daldığında bile siz yattığınız yerden bebeğinizi görecek şekilde oda aydınlık olmalıdır. Böylece bebeklerin kusması ya da üzerine örtülen yorgan-battaniye ve örtü gibi şeyleri çekerek solunum yolunu kapatıp kapatmadığını görmenizde aydınlatma yarar sağlar. Bebek odalarında aydınlatma sizin gece bebeğinizin altınızı değiştireceğiniz zaman fazladan bir lambaya daha ihtiyaç yaratmayacak şekilde olmalıdır. Böylece gece bebeğinizin altını değiştirirken odada yeni açılan lambadan dolayı bebeğinizin uykusu kaçmamış olur. Odanın aydınlatmasının asıl amacı gece karanlıkta bebeğiniz uyurken, bebeğinizin güvenliğini sağlamaktır.

Bebek Odası Lambası Nasıl Olmalıdır

1- Bebek odası aydınlatması öncelikle portatif ve sarkıt şeklinde olmamalıdır, mümkün olduğunca sabit aydınlatılmalar seçilmelidir. Böylece deprem ya da herhangi bir çarpma durumunda ışık kaynağının bebeğiniz üstüne düşmesinin engellemiş olursunuz.

2- Yüksek güçte aydınlatmalar yerine düşük güçte aydınlatmalar seçilmelidir. Böylece bebeğiniz uyurken bu ışıktan rahatsız olmaz. Ayrıca yüksek ışıkta melatonin hormonu salımı düşük olur. Bu yüzden ışığın şiddeti çok düşük olmalıdır. Odanın aydınlığı düşük olmalıdır.

3-Işık kesinlikle doğrudan odaya yayılmamalıdır. Işık bebeğin gözlerine direkt olarak temas etmemelidir. Işık önünde ya bir buzlu cam ya da plastik bir nesne olmalıdır. Işığı bebeğin ya da sizin yatağınızın başlık kısmının arkasında kalacak şekilde ayarlamalısınız.

4- Günümüzde LED lambaların daha çok kullanılmasıyla odanızda uygun bir prize takarak istediğiniz ışığı, hatta rengini elde edebileceğiniz birçok ürün vardır.

5-Bebek odalarındaki bölgesel aydınlatmayı yaparken bebeğinizin gece ve gündüz ayrımı yapmasına olanak verecek şekilde olmalıdır. Çünkü birçok hormon gece uykusunda salgılanmaktadır. Odadaki ışık bebeğinizi uykusundan uyandıracak kadar ya da onu uykuya dalmasını zorlaştıracak kadar çok olmamalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.