iyimi boyle bilgi sitesi

Batık Tüylerden Kurtulma Yolları

Batık Tüylerden Kurtulma Yolları

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pürüzsüz bacaklara sahip olmayı kim istemez ki. Ama ne yazık ki epilasyondan sonra genellikle bacaklarda ve koltuk altlarında bazen istenmeyen görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Vücutta tüylerin alındığı her yerde görülebilen kıl dönmesi, kıl batması gibi pek çok kadının hoşlanmadığı fiziksel görünümler oluşabilmektedir. Yazın açık kıyafetler çok tercih edildiği batık kıllar karşımıza daha çok çıkmaktadır. Böyle durumlarda batık kıllarınız için iğne, sivri makas ucu gibi aletlerle çıkartmak için uğraşmayınız. Bu hem cildi tahriş eder hem de yara izi ve iltihaplanmalara sebep vermiş olursunuz. Bu konuda yapmanız gereken bazı önerimiz olacak.

Batık Tüylerden Kurtulmak İçin Neler Yapabiliriz

-Lazer epilasyon: Lazer epilasyon batık kılları çıkarmak için etkili yollardan biridir. Direk kıl köklerine işlem yapıldığı için batık kılların oluşumunu engeller.

-Banyo esnasında cildi keselemek: Aslında kuru kese işlemi en iyi sonuç verenler arasındadır. Fakat fazla ovalamak hassas ciltlerde tahriş yapabilir. Duş alırken orta sertlikte bir kese ile kese yapmak hem ciltteki ölü derileri atar hem de bacaklarda batık oluşumunu engeller.

-Nemlendirici kullanmak: Cildinize uygun kremler sürdüğünüzde kıl kökleri yumuşar ve batık oluşumunu azaltır. Asla badem yağı, susam yağı ve zeytin yağı gibi bitkisel yağlardan sürmeyiniz. Kılları beslediği için daha sert ve gür olarak karşınıza çıkabilir.

-Ağda ve epilasyon sonrası: Tüy azaltıcı krem ya da losyon kullanılmalı. Bu uygulama zamanla tüylerin yoğunluğunun azalmasını sağlar ve batık riskini azaltır.

Sürekli aynı işlem uygulamak: Elektrikli epilatörleri ile sık aralıklarla kıllarınızı almayınız. Dönüşümlü olarak arada jiletle alın ki kıllar rahat çıksın.

Batık Tüylerden Kurtulmak İçin Evde Yapılan Uygulamalar

-Asprinli Batık Maskesi

  • 5 adet asprin
  • 1.5 su bardağı su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

1,5 bardak kaynamış suyun içine 5 adet aspirin atın ve eriyene kadar karıştırın. Eridikten sonra dibine çöken tortuyu kullanmadan sadece yüzeyindeki karışımı kullanmadığınız püskürtmeli boş bir şişeye doldurun. Haftada 1 kere batık olan bölgeye bu karışımından püskürtün. En az 2 saat bekledikten sonra durulayın.
 –Batıklar İçin Şeker Maskesi
  • 4 yemek kaşığı şeker
  • 1 kahve fincanı limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Malzemeleri bir kapta karıştırın. Duşa girdiğinizde sorunlu bölgeyi  kabak lifiyle yada kese yardımı ile fazla ovalama  yapmadan keseleyiniz. Ardından kuruladıktan sonra bu karışımı  uygulayın. Yarım saat kadar beklettikten sonra durulayın ve bebek pudrası sürün.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.