iyimi boyle bilgi sitesi

Ramazan Bayramında Neler Yapılır

Ramazan Bayramında Neler Yapılır

Ramazan ayı bereket ayıdır. Belki dikkat etmişsinizdir, ramazan ayı yaz aylarına dek gelse bile yağmur yağar. Yağmur bereket demektir ve bu bir tesadüf değildir. Her sene Ramazan ayında yağmur yağar. Bu bereketli ayda sağlık durumu uygun olanlar oruç tutarlar. Bir aylık orucun sonunda Hicri takvimde Şevval ayının ilk üç günü olarak belirlenen Ramazan Bayramı gelir.

Bayramın ilk günü erken kalkılır, güzel ve temiz elbiseler giyilir ve Bayram namazı kılmak için camiye gidilir. Bu arada bayram günleri, özellikle bayram namazına büyük ilgi olduğu için camide yer bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yanınıza her ihtimale karşın bir seccade almanızda fayda var. Cemaat ile birlikte bayram namazı kılındıktan sonra caminin önünde herkesle bayramlaşılır.

Bayram boyunca eş, dost, akraba ziyaretleriyle herkes birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler sırasında genellikle kolonya, tatlı ve baklavalar ikram edilir. Bir aylık oruçtan sonra bu ikramların tadı bir başkadır. Ama siz yinede az yemeğe dikkat edin. Çocuklar büyüklerinin ellerini öperler, büyüklerde çocuklara bayram harçlığı verirler. Her yaş grubu için bayramın anlamı farklıdır. Büyüklerimizi ziyaret ettiğimizde hasret gideririz. Günlük iş hayatının yoğunluklarından uzaklaşmak ve sevdikleriniz ile özlem gidermek için bir fırsattır. Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler. Ayrıca küskün olanlar bu bayram sebebi ile barışma ortamı bulurlar. Yardımlaşmanın, huzurun, barışın olduğu bu 3 gün hiç bitmesin istersiniz. Aslında Müslüman her gününü Ramazan ayı gibi geçirmelidir. Ramazan ayındaki yardımlaşmayı ve iyiliği tüm hayatımıza yaymalıyız. Ramazan ayları nasıl yaşamamız gerektiğini anlatır, bizlerin tek yapması gereken şey ise bunları anlayarak uygulamamızdır. Tüm Müslüman aleminin Ramazan Bayramını kutlarız.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

ZEYNEP ARSHİ 31 Ağustos 2017

ADMİN YARIN KURBAN BAYRAMI BAYRAMINI ŞİMDİDEN KUTLARIM MUTLU HUZURLU BAYRAMLAR