iyimi boyle bilgi sitesi

Acı Biberin Faydaları

Acı Biberin Faydaları

Dünya mutfaklarının vazgeçilmezi olan acı biberin tarihi bundan 9 bin yıl önceye dayanır. Arkeolojik kazılarda Meksika’da bulunan Tehuacan Vadisi’nde bin yıllık acı biber tohumlarına rastlanmıştır. İlaç yapımında da kullanılan acı biber insan sağlığı acısından oldukça faydalıdır.

Uzmanlara göre acı biber vitamin, kalsiyum ve potasyum yönünden oldukça zengin. Bu yüzden acı biber  en sağlıklı besinler arasında önemli bir yere sahip. Peki acı biberin faydaları nelerdir? Bu yazımızda acı biberin faydalarından bahsedeceğiz.

Acı Biberin Faydaları Nelerdir ?

1– Vücudun betakaroten ihtiyacını önemli ölcüde karşılar. Bunun için acı biberi günde 1 kez yemeniz yeterlidir.
2– Acı biber C vitamini açısından oldukça zengindir. İçeriğindeki yüksek vitamin miktarı sayesinde, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek gribe ve hastalıklara karşı korur.
3– Bilim adamların acı biber ile ilgili yaptığı araştırmalarda acı biberin yenmesi sonucunda trigliseritlerin düşmesi gözlenmiştir. Bunun sonucunda kandaki kötü kolesterol miktarının seviyesinde azalma görülmüştür.
4– İçerisinde antioksidan bulunmasından dolayı vücudu kansere ve kalp krizi riskine karşı korur. Dolaşımın hızlanmasında etkili olan acı biber felç geçirme riskini düşürür.
5– Acı biber içerisinde kapsaisin maddesi vardır. Kaptaisinin vücut üzerinde iyileştirici etkisi vardır.
6– Acı biber, kabızlık sorununun önlenmesinde etkilidir. Lif açısından zengin olan acı biberden günde 1 tane yiyerek kabızlık sorununuzu çözebilirsiniz.
7– Acı biber, metabolizmanın hızlanmasını sağladığı için zayıflatıcı özelliği vardır. Ayrıca yağ yakma özelliği sayesinde kolay zayıflamaya yardımcı olur.
8-Tip 2 Diyabet oluşumuna karşı koruyucudur (11). Koruyucu olmasının yanında diyabetik nöropati tedavisinde kullanılmaktadır.
9– Acı biber, kanserli hücrelerin öldürülmesini sağlar yani doğal bir kemoterapi görevi görür. Özellikle bağırsak, akciğer kanserlerinde ve kan kanserlerinde etkili olmaktadır.
10– Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.
11– Midedeki mikropların ölmesinde etkilidir. Bazı mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Acı biber mideye iyi geliyor diye aşırıya kaçılmamalıdır. Günde 1-2 tane acı biber yenmesi yeterlidir.
12– Acı biber, vücut ısısını arttırır. Kış aylarında yenen acı biber, fazla üşümeyi önler. Özellikle elleri ve ayakları ısınmayanlara acı biber yemeleri tavsiye edilir.
13– Acı biber, kronik bronşit rahatsızlıklarında etkilidir.

Not: Acı biber fazla tüketildiğinde hemeroid rahatsızlıklarında zorlanma oluşturur. Ülser sorunu bulunanlar aşırı acı biber tüketmemeliler. Günde 1-2 tane acı biber yenmesi önerilir.

100 Gram Acı Biberdeki Mineral ve Vitamin Miktarı

-18 mg kalsiyum bulunur. (Günlük ihtiyacın %2’si)
-1.2 mg demir bulunur. (Günlük ihtiyacın %7’si)
-25 mg magnezyum bulunur. (Günlük ihtiyacın %6’sı)
-46 mg fosfor bulunur. (Günlük ihtiyacın %5’i)
-340 mg potasyum bulunur. (Günlük ihtiyacın %10’u)
-0.3 mg çinko bulunur. (Günlük ihtiyacın %2’si)
-0.2 mg manganez bulunur. (Günlük ihtiyacın %12’si)
-0.5 mcg selenyum bulunur. (Günlük ihtiyacın %1’i)
-9 mg sodyum bulunur.
-Kalori (kcal) 39
-Toplam yağ 0,4 g
-Kolesterol 0 mg
-Karbonhidrat 9 g
-Şeker 5 g
-Protein 1,9 g
-A vitamini 952 IU
-C vitamini 143,7 mg
-Kalsiyum 14 mg
-Demir 1 mg
-B6 Vitamini 0,5 mg
-Magnezyum 23 mg

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.