iyimi boyle bilgi sitesi

Robotlar ile İnsanların Mücadelesini Anlatan Yapay Zeka Konulu Filmler

Tv-Magazin 30 Temmuz 2022
Robotlar ile İnsanların Mücadelesini Anlatan Yapay Zeka Konulu Filmler

Yapay zeka insanın hayatını kolaylaştırabildiği gibi zorlaştırabilir de. Bazılarımız yapay zekayı sevebilir ama umarım bu sevgi zamanla nefrete dönmez. Yapay zeka konulu İMDb puanlarına gire ve izleyici yorumlarına göre en çok sevilen 10 yapay zeka filmini sizlerle paylaşıyoruz. Sizlerde sayfaya filmler hakkındaki yorumlarınızı ve yeni film önerilerinizi yapabilirsiniz.

Yapay Zeka Konulu En İyi 10 Film

1- Matrix Serisi

1999 yılında ilk matrix filmi ile başlayan ve sonrasında çok sevildiği için matrix devam filmleri yapay zeka ve insanların robotlar ile mücadelesini konu alan en başarılı film. Bilim kurgu seven izleyicilerimize bu güzel matrix film serisini tavsiye ederiz. Özellikle 1999 yılında yayınlanan ilk matrix filmi efsanedir.

IMDb Puanı: 8.7

Matrix Filmi Özet: Bir bilgisayar korsanı olan Neo, herkesin bildiğinden öte bir hakikat olduğuna inanır ve bu gerçekliğin peşine düşer.

Matrix Filmi Yönetmeni: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Matrix Filmi Oyuncuları: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

2- Wall E (2008)

Yapay zeka ve insan konulu müthiş bir animasyon filmi. Bu güzel filmi ailecek izleyebilirsiniz.

IMDb Puanı: 8.4

Wall E Özet: Uzak bir gelecekte, atık toplayan minik bir robot, istemeden insanlığın kaderini belirleyecek bir uzay yolculuğuna çıkar. Dünya tarihinin ıvır zıvırlarıyla ve gösteri ezgileriyle büyülenen WALL-E, canlı bir evcil hamamböceği dışında Dünya’da tek başınadır.

Yönetmen: Andrew Stanton

Oyuncular: Ben Burtt, Elissa Knight ve Jeff Garlin

3- The Terminator (1984)

Arnold Schwarzenegger ile 1984 yılından itibaren bir nesil terminatör filmleri ile büyümüştür. Yapay zekaya karşı insanların savaşını anlatan efsane filmlerden bir tanesidir. Tüm terminatör filmlerini izlemenizi tavsiye ederiz.

IMDb Puanı: 8.1

Terminatör Özet: Gelecekte, bir bilgisayar sistemi olan Skynet, onu inşa eden insanlara karşı bir savaşa girer. Yok edilmeden hemen önce Skynet, Sarah’yı öldürmek için geçmişe bir Terminatör gönderir. Terminatör insan yerine geçebilir, neredeyse yok edilemez ve tek bir görevi vardır. Terminatör, Sarah’yı öldürmek ve gelecekte insanları ayaklandırabilecek olan Sarah’ın oğlunun doğumunu engellemek için görevlendirilir.

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Michael Biehn ve Linda Hamilton

4- Her (2013)

Yapay zeka ve insan arasındaki aşkı ve gelişen ilginç olayları konu alıyor.

IMDb Puanı: 8.0

Özet: Theodore, insanlara el yazımı mektupların yazıldığı bir yerde çalışan kendi halinde birisidir. Bir gün uygulama sayesinde yapay zeka olan Samantha ile tanışır. Samantha isimli bu yapay zekaya aşık olan Theodore gittikçe tuhaflaşmaya başlar ve bu yapay zekaya karşı olan aşkı onu bir çıkmaza sürükler. Theodore yapay zeka sayesinde dış dünyadan zevk almaya başlar. Fakat bu eğlence bir süre sonra çığırından çıkar.

Yönetmen: Spike Jonze

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson ve Amy Adams

5- Ay (2009)

Aydaki yalnızlığını bir robotla gidermeye çalışan bir astronotun macerası konu alınıyor.

IMDb Puanı: 7.8

Özet: Astronot Sam Bell, bilgisayarı GERTY ile birlikte çalışarak, gezegenimizin güç problemlerini azaltmaya yardımcı olan bir kaynağın paketlerini Dünya’ya geri gönderme görevini yapmaktadır. Bu zorlu 3 yıllık görevinin sonuna doğru kendi benliğine dair bir takım tuhaflıklar yaşamaya başlar. Bu görevdeki en büyük sıkıntılarından bir tanesi yalnızlıktır ve 3 yıl boyunca uzayda kendisine arkadaşlık eden tek kişi robot Gerty’dir. Ancak Sam ailesine dönmesine az kalmasına rağmen yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.

Yönetmen: Duncan Jones

Oyuncular: Sam Rockwell, Robin Chalk ve Matt Berry

6- AlphaGo (2017)

İnsan ve yapay zeka arasındaki mücadeleyi anlatan müthiş bir belgesel.

IMDb Puanı: 7.8

Özet: Alphago filmi insan ile yapay zekayı karşı karşıya getiren bir belgeseldir. İnsan ve yapay zeka karşılıklı bir şekilde Go ve satranç oyunlarını oynar. Bu belgeselde sonsuz ihtimali içerisinde barındıran Go oyununda insan ile yapay zekanın mücadelesi anlatılıyor. İnsan ve yapay zekayı konu edinen bu belgesel birçok ödül de almıştır.

Yönetmen: Greg Kohs

Oyuncular: Ioannis Antonoglou, Demis Hassabis ve Frank Lantz

7- Ex Machina (2014)

Yapay zekayı konu edinen fütüristtik bir yapımdır.

IMDb Puanı: 7.7

Özet: Dünyanın en büyük internet şirketinde 26 yaşında bir programcı olan Caleb, şirketin münzevi CEO’su Nathan’a ait özel bir dağ sığınağında bir hafta geçirmek için bir yarışmayı kazanır. Buradaki güzel bir robot kızın vücudunda bulunan dünyanın ilk gerçek yapay zekasıyla etkileşime girmesi gerekir.

Yönetmen: Alex Garland

Oyuncular: Domhnall Gleeson, Alicia Vikander ve Oscar Isaac

8- Upgrade (2018)

Teknoloji hayatın tamamını kontrol etmektedir.

IMDb Puanı: 7.5

Özet: Yakın gelecekte, teknoloji hayatın neredeyse tüm yönlerini kontrol eder. Ancak bir teknofobik olan Grey, karsını hain bir saldırıda kaybetmesinin ardından belden aşağısı felç olur ve bir mucitten tedavi için deneysel teklif alır. Teklifi kabul eden Grey’e STEM isimli bir yapay zeka implantı konulur ve Grey bunun ardından intikam için tehlikeli bir atağa geçer.

Yönetmen: Leigh Whannell

Oyuncular: Logan Marshall-Green, Betty Gabriel ve Harrison Gilbertson

9- Ben, Robot (2004)

2035 yılında robot fobisi olan bir polis, robot tarafından işlenmiş olabilecek bir cinayeti araştırmaya başlar.

IMDb Puanı: 7.1

Özet: Polis bir cinayet davası için görevlendirilir ancak bu davanın baş şüphelisi bir robottur. Öldürülen bilim insanı ölmeden önce gizemli bir iş üzerine çalışan bilim adamıdır. Polis cinayeti araştırdıkça düşündüğünden daha korkutucu gerçekler ile karşı karşıya kalır.

Yönetmen: Alex Proyas

Oyuncular: Will Smith, Alan Tudyk ve Bridget Moynahan

10- Yapay Zeka (2001)

Steven Spielberg yönettiği güzel bir yapay zeka konulu film.

IMDb Puanı: 7.2

Özet: David kendi halinde 11 yaşında ama yaşıtlarından farklı olan bir çocuktur. David kendisinin bir insan olduğuna inanır ve bu yüzden de insan gibi davranır. Ancak küçük çocuk aslında çocuğu olmayan aileye zamanında verilmiş bir robottur.

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Haley Joel Osment, Jude Law ve Frances O’Connor

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.