iyimi boyle bilgi sitesi

A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

Sağlık 10 Ocak 2017
A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

A vitamini vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli vitaminlerden biridir. A vitamini karaciğerde depolanır. A vitamini yetersiz alındığında karaciğerde depolan A vitamini miktarı azalır. Karaciğerin depolarında azalan A vitaminin miktarı bir süre sonra kanda da düşer. Bildiğiniz üzere A vitaminin eksikliğinde sıklıkla görme ile ilgili problemler ortaya çıkar.

A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

-Gece körlüğü
-Gözün parlaklığını yitirerek aşırı kuruması
-Gözyaşının yetersiz salgılanması
-Halsizlik
-Sık hastalanma: A vitamini vücudun bağışıklık sisteminde de görev aldığı için eksikliğinde halsizlik ortaya çıkar. A vitamini düşük olanlarda enfeksiyon riski artar. Vücudumuzdaki A vitamini eksikliği uzun sürerse, geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir.

A Vitamini Kaynakları Nelerdir

Büyükbaş ya da küçükbaş karaciğeri: Kasaptan sağlıklı ve temiz bir karaciğer bulursanız alıp tüketmenizi öneririz. Karaciğer oldukça besleyici bir besindir.
Yumurta sarısı: Tavuk yumurtasının faydaları saymakla bitmez. Organik gezen tavuk yumurtasının sarısı A vitamini açısından oldukça zengindir. Sanayi tarzında 45 günde büyüyen kapalı alanda beslenen tavukları ve yumurtalarını tüketmeyiniz.
Tereyağı: Evde sütten kendiniz yapabilirsiniz.
Hayvansal besinler: Sağlıklı koşullarda büyümüş hayvanların etleri de A vitamini açısından zengindir.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Marul, göbek, ıspanak, pazı, tere, radika, semizotu, maydanoz.
Sarı ve turuncu yapraklı sebzeler: Havuç bir numaralı A vitamini deposudur.

Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yemek A vitaminini yeterli miktarda almaya yardımcı oluyor. Gereğinden fazla alınırsa karaciğerde büyüme, ciltte pul pul dökülme, sinir sisteminde bazı bozukluklar, avuç içinde ve ayak tabanlarında renk değişimi görülebilir. A vitamini yağda çözünen ve yağ aracılığı ile taşınan bir vitamin olduğundan emilim için tükettiğiniz yağ miktarı son derece önemli.

A Vitaminin Eksikliğinin Sebepleri

Pankreatik enzimler ve safra asidi: Safra ile ilgili sorunlar A vitamini emilimini olumsuz etkileyebilir. Pankreatik enzimler ve safra asidinde herhangi bir problem yoksa diyetle alınan A vitamininin emilim oranı yüzde 80-90’ı buluyor.
Çinko Eksikliği: Çinko da vücudumuz için çok önemlidir. Vücudunuzda çinko miktarı düşükse, bu eksiklik A vitaminin metabolizmasını bozuyor. Çinko, A vitaminin emiliminde ve taşınmasında oldukça önemli bir rol oynuyor.
E vitamini eksikliği: Bu önemli vitaminin eksikliği de A vitamini metabolizmasını bozabiliyor çünkü E vitamini, A vitaminin emilim, taşınma ve hareketlerinde önemli bir rol oynuyor.
Sağlıkız beslenme: Fast food beslenme tarzı ve yapay işlenmiş gıda ağırlıklı beslenme de A vitamini eksikliğine sebep olmaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.