iyimi boyle bilgi sitesi

Yumurta Kabuklarını Atmayın İşte Ev İşlerindeki İnanılmaz Faydaları

İlginç Bilgiler 5 Nisan 2019
Yumurta Kabuklarını Atmayın İşte Ev İşlerindeki İnanılmaz Faydaları

Yumurta kabuklarının faydaları saymakla bitmiyor. Sağlığımız için faydalı olan yumurtanın ev işlerimizde de oldukça fazla faydaları var. Sizler için yumurta kabuklarının ev işlerinde nasıl işe yaradığını araştırdık. Sonuç gerçekten de ilginçti.

Yumurta kabuğunun Faydaları

1- Doğal yoldan kıyafetlerinizi beyazlatır: Beyazlarımız zamanla sararır ve eski beyaz rengini kaybeder. Bizde careyi kimyasal deterjanlarda ararız ama care hemen yanımızdadır. Kıyafetlerinizi beyazlatmakta yumurta kabukları kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını, bir tülbent ile sıkıca sarın ve kıyafetlerinizi beyazlatmak için çamaşır makinesinin içine koyun. Beyazlarınız olduğundan da beyaz olacak ve lekeleri kolayca çıkacaktır.

2- Bahçenizi zararlı böceklerden koruyabilirsiniz: Çok sevdiğiniz bahçenizi, zararlı böceklerden, salyangozlardan hatta kedilerden korumak istiyorsanız yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını ezip bahçenizin etrafına serpin. Yavaş yavaş zararlı böceklerin kaybolduğunu göreceksiniz.

3- Evde doğal tebeşir hazırlayın: Yumurta kabukları ile çocuklarınız için doğal tebeşir hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir kasede unu sıcak su ile karıştırın ve 1 yemek kaşığı ezilmiş yumurta kabuğu ekleyin. Sonra güzelce karıştırın ve bir macun haline getirin. Eğer renkli olmasını istiyorsanız, istediğiniz renkte renklendiriciyi ekleyin ve tüm karışımı iyice karıştırın. Daha sonra bir kalıba dökün ve üç gün kurumasına izin verin. İşte doğal ve sağlıklı tebeşiriniz hazırlandı.

4- Bitkilerinizi besleyin: Evdeki saksı bitkilerinin toprakları zamanla minerallerini kaybeder ve bitkiniz yetersiz besin almaya başlar. Bitkilerinizi sağlıklı besin kaynaklarından yararlanmasını istiyorsanız, yumurta kabuklarını atmayın. Bir bardak sıcak suyun içerisine yumurta kabuklarını koyun ve 5-10 dakika dinlendirin. Saksıdaki bitkilerinizi bu su ile sulayın. Aynı işlemi bahçenizdeki bitkiler içinde yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.