iyimi boyle bilgi sitesi

Yulafın Faydaları

Yulafın Faydaları

Yulaf, en sağlıklı tahıl kaynaklarından biridir. İçerdiği zengin mineral ve bileşenler açısından sağlığımız için oldukça faydalıdır. Yulaf, yüksek miktarda karbonhidrat ve protein içerir. Ayrıca B vitamini, demir, fosfor, magnezyum yönünden oldukça zengindir. Yulaflı ekmekler ya da yulaf ezmesi gibi birçok şekilde tüketimi vardır.

Yulafın Faydaları Nelerdir

1- Bütün gün enerji: Yulafın besin değerleri oldukça yüksektir. Protein, karbonhidrat ve mineral açısından oldukça zengin olduğu için. Yulaf muhteşem bir enerji kaynağıdır.

2- Cilt dostudur: Cilt bakımında önemli rol oynar. Suyla pişirdiğiniz yulafı cildinize sürüp dairesel hareketlerle masaj yapın. Sonrasında suyla durulayın. Düzenli kullanımda aydınlık ve sağlıklı bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz. Ayrıca kaşınan, kızaran cildin tedavisinde kullanılır. Kaşınan ya da kızaran derinin üzerine 15-20 dakika pişirdiğiniz yulafı uygulayabilirsiniz

3- Tahribatları azaltır: Sigaranın tahribatını azaltır. Sigaranın boğaza vermiş olduğu zararın etkisini azaltır. Ayrıca kansere karşı vücudu korur. Fitokimyasallar yönünden de zengin olan yulaf, kanserin engellenmesinde rol oynar.

4- İltihaplı deri hastalıklarında etkidir: İltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Yulafı lapa yapıp iltihaplı bölgenin üzerine sürmek iltihapların kurumasına yardımcı olur.

5- Sakinleştiricidir: Yulaf, sakinleştirici görevini fark edilir derecede yerine getirir. İçerdiği minerallerin sinir sistemimiz üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Sinirleri gevşeterek sakinleşmemizi sağlar. Ayrıca mışıl mışıl uyumanıza yardımcı olur. Özellikle strese bağlı uyku sorunlarını ortadan kaldırır. Yatmadan önce yulaf içeren ürünlerle duş alarak veya sıcak sütle yulafı karıştırıp yiyerek deliksiz bir uyku çekebilirsiniz.

6- Şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır: Yulafın glisemik indeksi düşüktür. Bu yüzden yulaf, kan şekerini dengede tutarak şeker hastaları açısından oldukça faydalı bir etkiye sahiptir. Diyabet 2′ ye yakalanma riskinizi düşürür.

7- Kolesterolu dengeler: İçerdiği yararlı ve linoleik asitler sayesinde kötü kolesterolü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

8- Kas ve iskelet sistemini korur: Yulafın düzenli tüketilmesi kas ve kemik sağlığını korur. D vitamini yönünden zengin olan yulaf, gelişim çağındaki çocukların kemik gelişimi açısından oldukça önemli bir besindir.

9- Saç dostudur: İpeksi saçlara sahip olmak için yulaf kullanabilirsiniz. Yulaf, saçlara yumuşaklık, parlaklık sağlar. Kepeği ortadan kaldırır.

10- Diyet dostudur: Yulaf, içerdiği lifler sayesinde sindirimi düzenler. Lifler geç emildiği için acıkma hissini geciktirir. Yulaf uzun süre tokluk sağlar. Kilo vermek isteyenler mutlaka yulaftan faydalanmalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.