iyimi boyle bilgi sitesi

Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak Bilgiler

Ufkunuzu İki Katına Çıkaracak Bilgiler

Bazen arkadaş ortamlarında çok emin olduğunuz bir şey hakkında iddiaya girersiniz ama yanlış çıkabilir. Örneğin Gemilerin demir attığında da kullandıkları cismin asıl adı “Çıpa”dır. “Çapa” değildir. Ama siz ısrarla çapa dersiniz ve google arama motoruna sorduğunuzda doğrusunun Çıpa olduğunu öğrendiğinizde kendinizde çok şaşırırsınız, ama geçmiş olsun iddiayı kaybettiniz. Böyle durumlara düşmemek için size günlük hayatta vay be diyeceğiniz ve arkadaş sohbetlerinde, sizi bir adım öne taşıyacak bilgiler vereceğiz.

1- Youtube video paylaşım sitesinde bir videonun dolma anında ortada yükleniyor anlamında bir işaret çıkar. O işareti beklerken, bilgisayarınızın klavyesinde bulunan yukarı sağ sol ok tuşlarından birine basınca <otomatik olarak yükleniyor> sembolü yılan oyununa dönüşür.

2- Twitter sosyal paylaşım sitesinde yeni bir hesap açıldığında oluşan yumurtalı profil fotoğrafının, Twitter kuşunun yumurtladığı yeni üyeleri simgelemesi. Twitter kuş cennetine hoşgeldiniz.

3- Arabanız ile yolda ilerlerken bir baktınız benzin bitiyor. Malum arabalarda benzin azalınca benzin pompası şeklinde bir uyarı çıkar. Peki hiç bu benzin bitiyor uyarısına dikkat ettiniz mi? Çıkan uyarıda benzin pompası ne taraftaysa arabanın da benzin kapağı o taraftadır.

4- Duvarın içinden geçemeyiz bunun sebebi ise elektronlardır. Doğadaki tüm maddeler transparan özellik gösterir. Ama atom çekirdeklerinin etrafında dönen elektronlar çekim kuvveti yaratır ve maddeye sertlik verir. Bu sebepten dolayı birbirimizin içinden geçemiyoruz. Elektronlar olmazsa ne yapardık? Birbirimize sarılmamız imkansızdı, bir yerlere oturamazdık, ellerimiz bir işe yaramazdı, çünkü hiçbir şeyi tutamazdık.

5- Ağaçlar yaşlanarak ölmez. Bir orman yangını veya bir hastalık bulaşmadıkça sonsuza kadar yaşayabilirler. Ama biz insanlar mutlaka bir şekilde o ağacı ya keseriz ya da mangal keyfi yaparken orman yangını çıkarır yine öldürürüz.

6- “Ana gibi yar bağdat gibi diyar olmaz.” atasözünü hepimiz bilir ve sıkça kullanırız. Ama anlamını öğrenince şimdi kullandığınız anlamda kullanamayabilirsiniz. Bu sözün aslı “Ane gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz.” şeklindedir. Burada ki “Ane” Bağdat’taki bir uçurumun adıdır. “Yar” kelimesinin anlamı ise uçurumdur. Aslında bu gerçeklik anlatan bir sözdür. Bağdat şehrindeki Ane uçurumunun görkeminden bahsederken, Bağdat şehrinin de ne kadar güzel bir şehir olduğunu anlatmak için kullanılmıştır. Ama Türkçe anlam çok farklı bir şekilde değişmiştir.

7- Cam katı olmasına rağmen yapı olarak sıvı özelliklerini gösterir. Örnek vermek gerekirse, eski evlerdeki pencerelerde kullandığımız camları incelersek 35-45 yıl sonra alt tarafının üst tarafından daha kalın olduğunu görürsünüz. Yani cam bir şekilde aşağı doğru akmıştır.

8- Beyin kendine isim koyan tek organdır :)

9- Aslında her insan radyasyon yayar. Esmerlerin yaydığı radyasyon miktarı beyaz tenlilerin yaydığı radyasyon miktarına göre iki kat daha fazladır.

10- Dostoyevski, kumar borcunu ödemek için kitaplar yazmıştır. Kumar bazen faydalı sonuçlara sebep olmuş.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.