iyimi boyle bilgi sitesi

Kolesterol Nedir

Kolesterol Nedir

Kolesterol, hücrelerinin zarlarında bulunan ve aynı zamanda kan plazmasında taşınan yağlı bir maddedir. Kolestrol, endokrin sistem ve sindirim sisteminde birtakım görevlere sahip olan yağ benzeri bir maddedir. Kolestrol vücutta 2 şekilde ortaya çıkar.

Hayvansal kaynaklı besinlerin tüketilmesi ile vücuda alınan kolesterol. Diğer üretim şekli ise, vücutta karaciğer başta olmak üzere ince bağırsak, böbrek üstü bezleri, üreme organları gibi birçok yerde sentezlenir. Özellikle karaciğer, kandaki kolesterolü ortadan kaldırma görevini üstlenmiş olsa da; karaciğerin bir diğer görevi de öğün aralarında kolesterolü kan dolaşımı içine salgılamaktır. Çünkü hormonlar, D vitamini ve sindirim için gerekli olan salgıları bu düşük orandaki kolesterol sayesinde üretilebilir. Ne olursa olsun, vücuttaki yüksek kolesterol ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Bir insanın vücudundaki kolesterolün yüzde 75’i vücut tarafından üretilirken, yüzde 25’i besinlerle alınır. Yaklaşık 70 kg ağırlığındaki bir kişinin vücudunda normal şartlarda 35 gram kolesterol bulunması gerekir. Ancak hayata sağlıklı kolesterol değeri ile başlayanlar ilerleyen yıllarda yanlış beslenme alışkanlıklarından ilaç kullanımına kadar pek çok dış etken nedeniyle yüksek kolesterol değerleriyle tanışır.

Et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdaların ağırlıkta olduğu bir beslenme şekli yüksek kolesterole yol açabilir. İkinci nedense, karaciğer tarafından üretilen kolesteroldür. Buna karşılık kandaki kolesterol seviyesinin normalin üzerine çıkması, kalp ve damar hastalıkları ve safra kesesi hastalıkları gibi pek çok hastalığa zemin hazırlar. Ayrıca yine normalden yüksek seviyede olan kolesterol, safra kesesinde bulunan bazı maddeler ile birleşerek safra taşlarının oluşumuna yol açabilir. Kanda biriken kötü kolesterol, damar duvarlarına yerleşerek damar tıkanıklarının oluşmasına neden olur.

Kolestrol hakkında daha fazla bilgi için: Ldl Nedir ve Neden Yükselir linkine tıklayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.