iyimi boyle bilgi sitesi

Sivrisinekler Neden Hep Sizi Isırıyor

İlginç Bilgiler 15 Temmuz 2017
Sivrisinekler Neden Hep Sizi Isırıyor

Yeryüzünde 3 bin 500’den fazla sivrisinek türü bulunuyor ancak bunlardan çok azı insan bedeninden besleniyor. Yaz aylarının kabusu olan sivrisinekler, bazılarımızı daha çok ısırıyor. Sanırım sizde bu çok ısırılan gruptasınız. Sivrisineklerin ısırma hedefinde olanları inceleyen bilim adamları, bu konuda bazı sonuçlara ulaştı. Sonuç gerçekten de çok ilginçti. Bazılarımızı sivrisinekler çok tercih ediyor ama bazılarımızın semtine bile uğramıyor.
Bilim adamları, kimilerinin sivrisinekler tarafından çok tercih edilmesinin, kimilerininse hiç tercih edilmemesinin ardında yatan nedenin, vücut kokularındaki farkta yattığını düşünüyor. Sivrisineklere dirençli olanların terlerindeki şekerimsi koku bileşiminin daha yüksek düzeyde olduğunu keşfeden bilim adamları, Ketonlar olarak bilinen bileşimlerin sivrisinekleri savdığını belirledi. Vücudunda ketonların çok olduğu insanların sivrisinek ısırıklarına daha az maruz kalıyor.

Rothamsted araştırma kuruluşundan Dr. James Logan, sivrisineklerin insanları belirlemelerine yardım eden, farklı kimyasalları ve işaretleri ayırt etme yeteneğine sahip olduklarını bildirdi. Logan, sivrisineklere dirençli gönüllü deneklerin vücut kokularıyla sinekleri çeken insanların kokularını karşılaştırdı. Sivrisinekleri kovmada etkili 5 tür keton belirleyen Logan ve arkadaşları, bu maddeleri normalde sivrisineklere çekici gelen denekler üzerine sıktılar ve sivrisineklerin bu kişilere artık yaklaşmadıklarını gördüler. Bilim adamları şimdi, bu bulgunun ışığında yeni bir sivrisinek kovucu geliştirmek için kolları sıvadılar.

Peki Neden Sivrisinekler Hep Beni Isırıyor

1– Vücudunda ketonların çok olduğu insanların sivrisinek ısırıklarına daha az maruz kalıyor. Sivrisineklere ketondan nefret ediyor. Kokuyla bu maddeyi algıladıkları için bazılarımız (ketonu yüksek olanlar) sivrisineklerin menüsünde yer almıyor.

2– İlk faktör kan grubu. Sivrisineklerin hayatta kalmasını sağlayan iki şey var. Bunlar ise bal özü ve kandır. Yetişkin sivrisinekler yalnızca bal özü ile yaşayabilirler. Ancak dişi sivrisinekler kanımızdaki proteine ihtiyaç duyarlar. Sivrisinekler, kan grubu 0 olanları A grubuna göre daha fazla tercih ediyor.

3– Diğer bir faktörde hamilelik. Bunun nedeni, hamilelerin %20 daha fazla karbondioksit salıyor olmasıdır. Daha kolay bulunabilen bir hedeftir. Gebelerin vücut ısıları da hamile olmayanlara göre daha yüksek olması onların çok kolay bulunmasını sağlar. Sivrisineklerin açık hedefleridir.

4– Üzerinizdeki kıyafetlerde sivrisineklerin dikkat ettiği şeylerden biridir. Siyah, yeşil gibi koyu renkli ve kırmızı giysiler sineklerin sizi daha kolay fark etmesine neden olur. Bu nedenle sineklerden korunmak istiyorsanız açık renkli giysiler tercih edin.

5– En önemli faktör vücut ısısıdır. Sivrisinekler hep sizi seçiyorsa bunda vücut ısısının önemi büyüktür. Sivrisinekler vücut ısısı yüksek insanları daha fazla tercih ederler. Yorucu egzersizler ve genetik faktörler bazı insanların daha fazla ürik asit salgılayarak daha kolay hedefler haline gelmesine neden olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.