iyimi boyle bilgi sitesi

Salça Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Salça Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Salça lekesi nasıl çıkar? Kurumuş salça lekelerini çıkarmak zor mudur? Bu yazımızda bu konuyla ilgili yöntemlerden bahsedeceğiz. İstenmeyen lekelerden biri de salça lekesidir. Çok sevdiğimiz bir elbisemizin ya da bir örtünün veya halımızın üstüne dökülebilir. Salça lekesini çıkarmak biraz zahmetli bir iştir. Bir salça lekesi gördüğümüzde hemen ıslak bir bezle sileriz. Aslında ıslak bezle sildiğiniz zaman leke daha da zor çıkacak bir hale gelir. Salça sulandırıldığı zaman leke kumaşın liflerinden geçerek daha derine nüfuz eder ve salça lekesini çıkarmak bir kat daha zorlaşır.

Salça döküldüğünde hemen üzerini bir kaşık ile sıyırın. Giysideki ya da halıdaki lekeyi etrafa bulaştırmadan sakince azaltmaya çalışın. Salça lekesini çıkarmak için ilk yapmanız gereken işlem, üzerine birazcık tuz dökmektir. Tuz lekenin derinleşmesini engelleyecektir. Lekenin üzerine tuz döktükten sonra salça dökülmüş kumaşa bulaşık deterjanı uygulayabilirsiniz. Bulaşık deterjanını salça lekesinin üzerine güzelce dökün. Ilık su ile lekeyi temizleyin. Bu küçük müdahaleden sonra lekeli kumaşı, çamaşır makinesine atıp ön yıkama programında yıkayın. Salça lekesinden eser kalmayacaktır.

Salça lekesi olan yüzey beyazsa çamaşır suyu kullanmak en doğrusudur. Ancak unutulmamalıdır ki kıyafetlere çok sık çamaşır suyu kullanılması kıyafetlerin çabuk yıpranmasına neden olur.

Leke halıdaysa o bölgeyi elektrik süpürgesiyle çekmeye çalışın ve biraz toz deterjanı bir fincan ılık suyla karıştırıp leke olan bölgeye yedirin. Bunu yavaşça ve dikkatlice yapın ve son aşamada sünger yardımıyla kurutun. Nemi, kuru bir bez ile tamamen aldıktan sonra lekenin geçtiğini göreceksiniz.

Salça lekesinde önemli olan lekeye olabildiğince erken müdahale etmek ve lekeyi yaymadan sakince temizlemektir.

Güneş ile temizleme

Evet yanlış okumadınız giysi ya da halınızda oluşan salça lekesini güneş yardımıyla çıkarabilirsiniz. Salça dökülen giysiye hiç bir işlem yapmadan direk güneş ışığına maruz kalacak şekilde asın ve 2-3 saat sonra alın. Göreceksiniz leke çıkacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.