iyimi boyle bilgi sitesi

Çoğrafi Yönden Dünyanın En Büyükleri ve En küçükleri

Güncel Bilgiler 2 Kasım 2018
Çoğrafi Yönden Dünyanın En Büyükleri ve En küçükleri

Bu yazımızda dünyamızın çoğrafi yönden enleri büyüklerini inceleyeceğiz. Dünya üzerinde yer alan en büyük çoğrafi özellikler nelerdir. En uzun nehir, en büyük şelale, en küçük ada ülkesi vb. İşte çoğrafi açıdan dünyanın en büyükleri ve en küçükleri.

Dünyanın Çoğrafi Yönden En Büyük ve En Küçükleri

-En büyük deniz: Mercan Denizi, dünyanın en büyük denizidir. Yüzey alanı 4,8 milyon km2 olan Mercan Denizi Avustralya’nın kuzeydoğusunda yer alıyor.

-En büyük okyanus: Büyük Okyanus. Pasifik Okyanusu olarak da bilinen büyük okyanus, 168,7 milyon km2 (%46,6) alanı ile tüm karaların toplamından daha büyüktür.

-Dünyanın en küçük okyanusu: Arktik Kuzey Buz Okyanusu 15,6 milyon km2 (%4,3). Bazılarına göre ise bir okyanus değil bir denizdir.

-Dünyanın en büyük gölü: Hazar Denizi dünyanın en büyük gölüdür. Büyüklüğü 371.000 km2 dir. Hazar denizi aynı zamanda dünyanın en büyük tuzlusu gölüdür.

-En büyük tatlısu gölü:  Superior gölü dünyanın en büyük tatlı su gölüdür. Gölün yüzölçümü ise 82.414 km2.

-En derin göl: Dünyanın en derin gölü Baykal gölüdür. Dünyanın en büyük tatlısu/içme suyu deposu olan Baykal Gölü’nün derinliği 1.642 metreye ulaşıyor, hacmi ise 23.615 km3.

-Dünyanın en büyük şelalesi: Iguazú Şelalesi dünyanın en büyük şelalesidir. Dünyanın 7 Doğa Harikası listesinde olan şelale, yüksekliği, genişliği ve taşıdığı su miktarıyla dünyanın en büyük şelalesidir. Iguazu Şelalesi’nin en görkemli yeri, U şeklinde akan Şeytan Gırtlağı (Devil’s Throat) ismindeki kısmıdır.

-Dünyanın en yüksek şelalesi: Angel şelalesi  dünyanın en yüksekten akan şelalesidir. Şelalenin yüksekliği ise 979 metredir.

-Dünyanın en uzun nehri: Nil Nehri dünyanın en uzun nehridir.Nil nehrinin uzunluğu 6.650 km.

-En büyük nehir: Dünyanın en büyük nehri ise Amazon nehridir. Amazon nehrinden bir saniyede akan su miktarı 219.000 m3. Akan bu su miktarıyla Amazon, 32 günde Van Gölünü doldurabilir.

-Dünyanın en derin çukuru: Mariana çukurudur. Büyük Okyanus’taki Mariana adalarının doğusunda bulunan Mariana Çukuru’nun derinliği 10.994 metre. Mariana aslında yarığın ismi, en derin yerin adı ise Challenger Derinliğidir.

-Karadaki en derin çukur: Bentley, karada yer alan en derin çukurdur. Bentley Buzulaltı Çukuru’nun derinliği 2.555 km.

-En büyük kıta: Asya kıtasıdır. Asya kıtasının yüzölçümü ise 43,8 milyon km2 (%29,3)

-En küçük kıta: Dünyanın en küçük kıtası Avustralya kıtasıdır. Avustralya kıtasının yüzölçümü 9 milyon km2 (%6)

-En az insan bulunan kıta: Antartika kıtası, üzerinde ülke olmayan ve insan yaşamayan tek kıtadır. Eskimolar bile bu soğuk kıtada yaşamıyor. Kıtanın tek insan sakinleri ise yaz aylarında araştırma için buraya gelen bilim adamlarıdır.

-En büyük ada: Dünyanın en büyük adası Grönland adasıdır. Bu adanın yüzölçümü 2,1 milyon km2

-En büyük ülke: Rusya dünyanın yüzölçümü bakımından en büyük ülkesidir. Rusya’nın yüzölçümü 17 milyon km2. Ülke, Antarktika, Avrupa ve Avustralya kıtalarından ve Kuzey Buz Okyanusundan daha büyük bir alana sahip.

-Dünyanın en küçük ülkesi: Vatikan ise dünyanın en küçük ülkesidir. Bir mahalle büyüklüğünde bile olmayan Vatikan’ın yüzölçümü 0,44 km2.

-En uzun kıyı şeridi olan ülke: Kanada’nın kıyılarının toplam uzunluğu 202.080 km ki bu uzunluk dünyanın çevresini 5 defa dolaşır.

-En büyük ada ülkesi: Endonezya, 250 milyonu aşan nüfusu (2015), 14 binden fazla adası ve 1,9 milyon km2 alanıyla dünyanın en büyük ada ülkesidir.

-Dünyanın en küçük ada ülkesi: Büyük okyanusta bulunan Nauru’nun alanı sadece 21 km2.

-En yüksek dağ: Everest Dağı bildiğiniz üzere dünyanın en yüksek dağıdır. Everest Dağı’nnın denizden yüksekliği 8.848 metre.

Dünyanın en uzun dağı: Mauna Kea Dağı ise dünyanın en uzun dağıdır. Dağın denizden yüksekliği 4.204 metre ancak dağın okyanustaki tabanından zirvesine olan yüksekliği 10.200 metrenin üzerinde.

-En büyük soğuk çölü: Antarktika. Kıta dünyanın en büyük soğuk çölüdür. Yüzölçümü 13,7 milyon km2

-Dünyanın en büyük sıcak çölü: Büyük Sahra dünyanın en büyük sıcak çölüdür. Büyük Sahra Çölü’nün alanı 7,8 milyon km2

Etiketler: ,
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.