iyimi boyle bilgi sitesi

Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Piyano Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir piyano almaya karar verdiniz peki iyi bir piyano nasıl anlaşılır? Bu yazımızda piyano alırken nelere dikkat etmeliyiz bunu inceleyeceğiz. Piyano satın almaya gittiğinizde ilk bakacağınız şey, piyanonun yüksekliği, pedalların çıkarttığı ses, piyano tuşlarına bastığınız zaman seslerin uzaması ve nasıl yankı yaptığıdır. Bir piyanonun ses kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri piyanonun yüksekliğidir. Piyanonun kalitesini belirleyen diğer bir faktör ise piyano yapımında kullanılan malzemeler ve piyanonun yapıldığı yerdir. Örneğin Alman yapımı piyanolar en iyi piyanolar arasındadır. Piyano bakımıyla ilgili yazımız için “Piyanonun Bakımı ve Kullanımı” linkini inceleyebilirsiniz.

İyi Bir Piyano Nasıl Anlaşılır

Piyanonun kalitesini belirleyen en önemli etken şüphesiz çıkardığı sestir. Piyanonun tuşlarına basıldığında verdiği ton piyano hakkında size bir fikir verecektir. Piyanonun orta tonları ve yüksek ve alçak tonları arasındaki denge iyi ise alacağınız piyano kaliteli demektir. Ancak keskin ve metalik bir ses veren piyanolardan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca unutmayın ki her markanın kendine has bir tonu ve bir ses kalitesi vardır. Örneğin bir Steinway piyano ile Feurich marka piyano arasında çok büyük farklar vardır. Alman piyano markası Schneider ile Scholze marka piyano arasında da büyük farklar vardır.

Piyanoların ömrü genellikle 30 ile 80 yıl arasındadır. İyi bir piyano 80 yıl sorunsuz mükemmel ses çıkarabilir. Tabii bakımlarının iyi bir şekilde yapılması gerekir. Unutmayın ki ucuz bir piyano ne marka olursa olsun hiçbir zaman satın aldığınız günkü tonu size vermeyecektir. Ucuz ve kalitesiz piyanonun ses kalitesi zamanla bozulacaktır. Alman malzeme ile üretilen kaliteli piyanolar ise tonlarını yıllarca bozulmadan korurlar.

Piyano Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

1- Piyanonun tonu: Piyanoyu satın alırken piyanonun tonu hakkında mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Görmeden ve duymadan asla piyano satın almayın.

2- Piyanonun nasıl akort edildiği öğrenin: Piyanoyu alırken nasıl akort edileceğini ve bakımlarının nasıl yapacağınızı aldığınız yere mutlaka sorun.

3- Piyano tuşları: Piyanonun tuşları piyanonun kalitesi için önemli bir faktördür. bir piyanonun tuş ağırlığı 50-55 gram arasında olmalıdır. Tuşlara bastığınızda sesi hemen duyuyor musunuz ya da ses yankılanıyor mu? Ağır tuşlu, sesi geç veren ve tuşlara bastığınızda sesin yankı yapmadığı piyanoyu sakın almayın.

4- Piyanonun görünümü: Piyanolarda ilk olarak göze çarpan piyanonun nasıl göründüğüdür. Piyano alırken mobilyası değil ses kalitesi ve mekanik kalitesi değerlendirilmelidir. Muhteşem görüne bir piyano kötü bir ses kalitesine sahip olabilir. Bu yüzden görüntüden çok ses kalitesine yoğunlaşın.

Kaliteli Piyano Markaları Hangileridir

Dünyanın en iyi piyanoları Almanya ve Avusturya’da üretilmektedir. Bunu Çek Cumhuriyeti, Fransa ve İngiltere’de üretilen piyanolar izlemektedir.

Almanya ve Avusturya Yapımı Piyano Markaları

-Bechstein piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Feurich piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Bosendorfer piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Grotrian pianos piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Hamburg Steinway piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Sauter piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Seiler piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Forster piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Bluthner piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Ibac piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

-Schimmel piyanoları tanınmış piyano markalarıdır.

Çek Cumhuriyeti Yapımı Piyano Markaları

-Petrof piyanoları.

-Scholze piyanoları.

-Bohemia piyanoları.

-Riegler-Kloss piyanoları.

France Yapımı Piyano Markaları

-Pleyel piyanoları.

-Gaveau piyanoları.

-Rameau piyanoları.

-Erard piyanoları.

İngiltere Yapımı Piyano Markaları

-Kemble piyanoları.

-Chappell piyanoları.

-Collard and Collard piyanoları.

-Knight piyanoları.

-Bentley piyanoları.

-Welmar piyanoları.

-Whelpdale piyanoları.

-Marshal and Rose piyanoları.

-Broadwood piyanoları.

-Woodchester piyanoları.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.