iyimi boyle bilgi sitesi

İzmir Gezilecek Yerler

Gezi 18 Ağustos 2016
İzmir Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmir, doğal güzellikleri ve tarihiyle birçok turistin ilgisini çekmektedir. Bu yazımızda egenin incisi İzmir’in gezilecek yerlerini sıralayacağız.

1- Konak Kemeraltı Çarşısı: Tarihi Kemeraltı Çarşısı uygun ve kaliteli ürünleriyle mutlaka uğranması gereken yerlerden biridir. Burada o kadar çok ürün çeşidi vardır ki, aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Ayrıca kemeraltı çarşısının girişindeki İzmir saat külesini burada görebilirsiniz. Kızlarağası Hanı yine Kemeraltı çarşısında bulunur.

2- Doğal Yaşam Parkı: Çiğli tarafında bulunan ve oldukça geniş bir arazi üzerine kurulu olan bu mükemmel hayvanat bahçesini çocuklarınız ile birlikte gezebilirsiniz. Bu parkın en büyük özelliği kafesler yerine geniş doğal yaşam alanlarından oluşmasıdır. Hayvanların bazıları sizlere geziniz esnasında eşlik etmektedir. Tabii bu eşlik eden hayvanlar aslan veya kaplanlar değil :) Tavus kuşları, ördekler, kazlar vb. Bu arada doğal yaşam parkı içinde bulunan tropik merkezde birçok tropik koşullarda yaşayan hayvanları yakından görme şansınız var.

3- Kordon’da Gün Batımını Seyredin: İzmir kordon boyunda yürüyüş yapabilirsiniz. Burada bulunan birbirinden güzel bar ve cafelerde bir şeyler içebilirsiniz. Yine buraya yakın olan Alsancak Kıbrıs şehitleri caddesini gezebilirsiniz. İzmir’e uğradıysanız gece hayatı için Kıbrıs şehitleri caddesi oldukça güzel bir yerdir. Alsancak Sevgi Yolu’nda birçok hediyelik eşya tezgahları ve kitapçılar bulunur. Yolunuz Alsancak ve Konağa düşdüğünde Alsancak Sevgi yolunu gezebilirsiniz.

4- Seferihisar’ı Ziyaret Edebilirsiniz: İzmir’in en güzel ilcelerinden biri olan Seferihisar Türkiye’nin ilk sakin şehridir. Dünya çapında bilinen Seferihisar sakin şehrinde birçok gezilecek yer vardır. Örneğin Seferihisar’da bulunan Sığaçık liman kenti eşsiz güzelliğiyle büyüleyicidir.

5- Agora Açık Hava Müzesi: Tarihi mekanlardan biri olan Agora, Konak ilçesinde bulunmaktadır.

6- Şirinçe: İzmir’in en güzel kentlerinden biri olan Şirince, dünya genelinde bilinen şaraplarıyla ünlüdür. Güzelliğinden dolayı bu bölgeye kıyametin bile dokunmayacağı rivayet edilir.

7- Tarihi Asansör’de İzmir Manzarası: Manzara ve kalitenin birlikte olduğu tarihi asansör restaurantında güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Burada manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

8- Çeşme – Alaçatı: Yaz aylarının en güzel tatil yerlerinin biri olan Çeşme’ye çok yakın olan Alaçatı, güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Alaçatı çarşısı mutlaka ama mutlaka uğranması gereken yerlerden biridir. Kendine özgün dar sokaklarındaki birbirinden güzel mekanlarıyla egenin en güzel çarşılarından biridir. İzmir’in meşhur lezzetlerinden biri olan kumru’nun tadına burada bakabilirsiniz. Ayrıca sakızlı muhallebisini ve sakızlı kurabiyesini de deneyin. Alaçatı’nın ülkemizin en sevimli ve güzel yerlerinden biri olduğunu, sokaklarını gezince anlayacaksınız. Alaçatı, dünyanın en iyi rüzgar alan üç yerinden biridir. Siz de gitmişken rüzgar sörfü deneyimini yaşayın ve dalış yapın.

9- Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi: Doğa gezintilerinden hoşlananlar için mükemmel bir yerdir. Bornova’da yer alan bu bahçede birçok bitkiyi, su kaplumbağalarını ve Japon balıklarını görebilirsiniz. Özellikle çocuğunuz varsa oldukça ilgisini çekecektir.

10- Teleferik Gezintisine Çıkın: İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan teleferikle İzmir’e kuş bakışı bakabilirsiniz. Enfes manzarasıyla mutlaka uğranması gereken yerlerden biridir.

İzmir’in en güzel plajları için “İzmir’in En Güzel Plajları” linkini inceleyebilirsiniz. Ayrıca Seferihisar plajları için “İzmir Seferihisar’ın Mavi Bayrak Plajları” linkini inceleyebilirsiniz.

İzmir’in en güzel restaurantları için “İzmirdeki En İyi 5 Restaurant” linkini inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.