iyimi boyle bilgi sitesi

Mevsimlerin Oluşumu

Mevsimlerin Oluşumu

Dünya, kuzey ve güney yarım kürelerden oluşur. Türkiye kuzey yarım kürededir. Kuzey yarım küre kış mevsimini yaşarken, güney yarım küre yaz mevsimini yaşar. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesinin sonucunda mevsimler oluşur. Dünya’nın Güneş etrafındaki dönme ekseni ile yörünge düzlemi arasında 23° 27′ (Yaklaşık 23.5°)’lik açı vardır. Dünya, Güneş’in etrafında dönerken bu eğiklikten dolayı, kuzey ve güney yarım küre farklı zamanlarda farklı ışık almaktadır. Fazla ışık alan yarım küre sıcak olduğundan yaz, az ışık alan yarım küre soğuk olduğundan kış mevsimini yaşar. Dünya’nın dönme ekseninin, yörünge düzlemine dik olması durumunda Dünya üzerinde farklı mevsimler yaşanmayacaktı. Dünya’nın dönme ekseninin dik olmayıp eğik olmasınından dolayı mevsimler oluşur.

Dünya’nın Dönme Ekseninin Eğik Olmasının Etkileri

1– Mevsimler meydana gelir.
2– Aynı zaman diliminde Dünya’nın kuzey ve güney yarım küresinde farklı mevsimler yaşanır.
3– Yıl boyunca sıcaklık değişimleri meydana gelir.
4– Gece ve gündüz süreleri yıl boyunca değişim gösterir.
5– Güneş ışınlarının Dünya üzerine geliş açıları değişim gösterir.

Dünya’nın Hareketleri Nasıldır?

1– Dünya kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda Güneş’in de etrafında döner.
2– Dünya’nın Güneş etrafındaki bir turu 365 gün 6 saat sürer.
3– Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesi elips şeklindedir.
4– Dünya kendi ekseni etrafındaki bir turunu 24 saatte tamamlar.

Dünya’nın Şekli ve Gece Gündüz Oluşumu

Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece-gündüz meydana gelir. Gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı ise, Dünya’nın kendi ekseni etrafında dönmesinden kaynaklanmaktadır. Gündüz, Güneş ışığı alan tarafın sıcaklığı gündüz saatlerinde artarken gece saatlerinde Güneş ışığı almadığı için soğumaktadır.

Dünya, “geoid” şeklindedir. Geoid, Yerkürenin kutuplardan basık, ekvatordan şişkin biçimidir. Güneş ışığı, Dünya’nın şeklinden dolayı ekvator bölgesine daha dik, kutuplar bölgesine ise daha eğik gelir. Bu durumdan dolayı ekvator bölgesi daha sıcak olurken kutuplar tarafı daha soğuk olmaktadır.

Geoid Nedir: Dünyamız aslında tam bir küre şeklinde olmayıp ekvatordan şişkin, kutuplardan basık bir şekle sahiptir. Dünya’nın kendine özgü bu şekline Geoid denir.

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

egoist baby 26 Eylül 2018

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN (AMİN).

sena 3 Ekim 2018

yani güzel ben video çekip internete atıyorum ve buraya bakarak yaptım allah razı olsun