iyimi boyle bilgi sitesi

Işığın Kırılması ve Mercekler-4: Mercekler ile Göz Kusurlarının Giderilmesi

Işığın Kırılması ve Mercekler-4: Mercekler ile Göz Kusurlarının Giderilmesi

Sağlıklı bir gözde görme olayı şöyle gerçekleşir:

 

Bir cisme bakıldığında cisimden çıkan veya yansıyan ışık ışınları önce göze gelir ve gözün saydam tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka bölümlerindeki yapı ve organlardan geçer ve burada kırılmalara uğrar. En sonunda da ağ tabakadaki sarı benek (sarı leke) üzerine ters olarak düşer. Beyindeki görme merkezinde bu ters görüntü düzeltilir.

Hipermetroplu Bir Gözün İnce Kenarlı Mercekle Düzeltilmesi

Göz yuvarlağının normalden kısa veya göz merceğinin normalden ince olması durumunda ortaya çıkar.
Görüntü ağ tabakanın (retinanın) arkasında oluşur.
Uzağı net görürken yakını net göremez.
İnce kenarlı mercekler üzerine düşen ışınları bir noktada toplayarak kırar. Bu yüzden yakınsak mercek de denir.Bu merceklerle yapılan gözlük veya lens kullanılarak görüntü ağ tabaka üzerine düşürülür ve net görüntü görülür.

*** İnce Kenarlı Mercekler ile ilgili detaylı konu anlatımına ulaşmak için Işığın Kırılması ve Mercekler-2: İnce Kenarlı Mercekler adlı yazımıza tıklayın.

Miyoplu Bir Gözün Kalın Kenarlı Mercekle Düzeltilmesi

Göz yuvarlağının normalden uzun veya göz merceğinin normalden şişkin olması durumunda ortaya çıkar.
Görüntü ağ tabakanın (retinanın) önünde oluşur.
Yakını net görürken uzağı net göremez.
Kalın kenarlı mercekler üzerlerine düşen ışınları uzaklaştırarak kırar. Buyüzden kalın kenarlı merceklere ıraksak mercek de denir. Bu merceklerden yapılan gözlük veya lens kullanılarak görüntü ağ tabaka üzerine düşürülür ve net görüntü görülür.

*** Kalın Kenarlı Mercekler ile ilgili detaylı konu anlatımına ulaşmak için Işığın Kırılması ve Mercekler-3: Kalın Kenarlı Mercekler adlı yazımıza tıklayın.

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

Ranvir Ve Rudra fanı 12 Ağustos 2017

bu sene 8.sınıfa geçtim sizin sayenizde sınavlardan yüksek alırım herhalde böyle bilgiler verdiginiz için teşekkürler:-)

sdcn 15 Ağustos 2017

Sitemizin eğitim kategorisindeki bilgiler teog ile de uyumludur ve günceldir. Size teog için de yol gösterici olacaktır. 8. sınıf fen bilgisi ile ilgili detaylı bilgi bulmanız mümkündür. Umarız ki herkes için faydalı olsun. Sınavlarda başarılar :)