iyimi boyle bilgi sitesi

Vişnenin Faydaları

Vişnenin Faydaları

Görünüm olarak kiraza benzeyen vişne, tat bakımından daha ekşi ve kiraza göre daha düşük kaloriye sahiptir. Vişne iyi bir antioksidan kaynağıdır. Vişnenin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır.

Vişne Yemenin Faydaları

1-Vişne, düşük glisemik indekse sahip olması sebebi ile kan şekerinde ani yükselişe sebep olmaz, bu yüzden diyabet hastaları için iyi bir ara öğün seçeneğidir.

2-Alzheimer hastalığına iyi gelir. Özellikle Alzheimer hastalığına iyi gelen bir besindir.

3– Kansere karşı korur. Kırmızı ve mor renklerde bulunan antioksidan özellik taşıyan ‘antosiyanin’ seviyesi ile serbest radikallere karşı savaşarak vücudu toksinlerden arındırır. Tümör hücrelerini baskılayarak özellikle kolon ve prostat kanserine karşı koruma sağlar.

4– Vişne iyi bir melatonin kaynağıdır. Uyku problemi yaşayan kişilerde melatonin hormonun düzenlenmesine yardımcı olur. Bu sayede vücudun biyolojik saati dengelenmiş olur.

5– Bel çevresi yağlarından kurtulmak için mutlaka beslenme programına alınmalıdır. LDL dediğimiz kötü kolesterolü düşürücü etkisi vardır. İyi bir A, C ve E vitamini kaynağı olmakla beraber içinde potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum minerallerini de bulundurmaktadır.

6– Kalp-damar hastalıklarına hastalıklara karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeleyerek kalp krizi riskini azaltır.

7-Cildin daha parlak ve genç görünmesine yardımcı olur.

8– Beyin hücre duvarında antioksidan koruması sağlayarak hafızayı korur.

9– İltihap ve ödem azaltıcı etkiye sahip olduğu için eklem kireçlenmelerinin önüne geçer.

10– Üre ve ürik asit seviyesini azalttığı için gut hastalığına karşı koruyucudur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.