iyimi boyle bilgi sitesi

İlginç Görünümlü Sıradışı 6 Hayvan

İlginç Görünümlü Sıradışı 6 Hayvan

Dünyada daha önce hiç görmediğimiz o kadar çok hayvan türleri var ki; insan karşısında gördüğünde neye uğradığını şaşırıyor. Bunlardan bir kaçını sıralamak gerekirse:

1- Tavus Mantis Karidesi: Bilimsel adı Odontodactylus Scyllarus olarak ta bilinmektedir. Bu canlılar, Doğu Afirka’da Pasifik’te yaşayan deniz mantis karideslerindendir. Genellikle boyları 3 ile 18 cm arasında  değişir. Tam bir avcı türüdür. Avını darbeleriyle parçalar. Hatta yaptığı sert darbeler sonucunda kalın akvaryum camlarını bile parçalayabilir. Dünyada yaşayan en hızlı darbeci hayvanıdır. Saatte 80 km hızla avını darbelediği bildirilmiştir. Tavus mantis karidesi vuruş başına 91 kglık bir güçle vurur. Renkli bir görüntüsü vardır.

mavi-okyanus-salyangozu2- Mavi Okyanus Salyangozu : Bu canlılar sıradışı görünüşleriyle büyük ilgi toplamıştır. Bilimsel adı Glaucus Atlanticus olarak ta bilinir. Mavi deniz salyangozunun başka isimleri de vardır. Bu deniz canlısına Mavi ejderha ve Deniz kertenkelesi gibi isimler de verilmiştir. Dünyadaki tüm okyanuslarda görülmektedir. Boyları 6 cm’e kadar ulaşabilmektedir. Kendi türlerinden olanlar salyangozları da yiyebilirler. Bu canlılarda hem erkek hem de dişi ürüme organı bulunur. Mavi okyanus salyangozu, suyun üst kısmından dibe kadar yüzebilir hatta suyun üzerinde yüzeysel olarak durabilir.

yildiz-burunlu-kostebek3- Yıldız Burunlu Köstebek: Bilimsel adı Condylura Cristata olarak ta bilinen memeli bir köstebek türüdür. Bu hayvanı diğer köstebeklerden ayıran özelliği ise burnunun ucundaki yıldıza benzeyen 22 uzantıdır. Görme duyusu çok zayıftır. Bu garip görünümlü hayvan Kuzey Amerika’da bulunur. Genellikle Doğu Kanada ve Kuzeydoğu Amerika devletinde rastlanır.  Solucanlarla ve yumuşakçalar gibi omurgasız hayvanlar ile beslenirler. Çiftleşme mevsiminde kuyruğu normal boyutundan iki katına çıkarak şişer.

cape-yagmur-kurbagasi4- Cape Yağmur Kurbağası: Bu kurbağa biraz farklı bir kurbağadır. Uzaktan bakıldığında elleri olan bir kaya parçasına benzer. Bu garip görünümlü canlı Güney Afrika’da yaşamını sürdürmektedir. Sesleri adeta plastik oyuncak ördeği sıktığınızda çıkan sesle aynıdır. Güney Afrika’ya yolunuz düştüğünde sokaklarda gördüğünüzde hiç şaşırmayın. Her an her yerde karşınıza çıkabilir.

sphynx-kedi5- Sphynx (Sfenks) kedi:  Bu garip görünümlü çelimsiz kedi, dünyanın bir kaç tüysüz kedi türlerinden birisidir. Doğduklarında kısa tüylerle doğarlar. Daha sonra bu tüyler tamamen dökülür. Tüysüz oldukları için soğuk hava koşullarına karşı dirençsizdir. O yüzden çabuk üşürler. Kanada kökenlidir. 8 ile 14 yıl ömürleri vardır. Görüntüsünün aksine cana yakın ve sahibine sadık bir hayvandır. Sfenks kedilerinin vücutları hassas ve yumuşak oldukları için, banyo yaptırırken çok dikkat edilmelidir. Sert temizlik ürünler yerine yumuşak ürünler tercih edilmelidir.

yeti-yengeci6- Yeti Yengeci: Bilimsel adı Kiwa hirsuta olarak bilinmektedir. Bu garip yengeç türü, Pasifik Okyanus’un derinliklerindeki hidrotermallerinin etrafında yaşar. 2005 yılında keşfedilen yengece, ayaklarını kaplayan, açık sarı renkli kürk görünümündeki tüylerinden dolayı, Efsane Kar Adam Yeti‘nin adı verilmiştir. Boyları genellikle 15 cm civarındadır. Ufak karidesler ve su yosunları ile beslenirler. Üzerlerindeki tüylerde oldukça fazla bakteri barındırır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.