iyimi boyle bilgi sitesi

Hamileliğin 9 işareti

Hamileliğin 9 işareti

Hamile olduğunuzun anlamanın kesin yolu gebelik testleri ve doktor muayenesidir. Bazı kadınlar, hamileliğin daha geç dönemlerine kadar hiçbir belirti yaşamayabilir veya yaşadığı belirtileri adet dönemi öncesi belirtilerle karıştırabilir. Dolayısıyla aşağıdaki belirtileri yaşamıyor olmanız, hamile olmadığınız anlamına gelmez. Aynı şekilde bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahip olmanız da kesin olarak hamile olduğunuzu göstermez. Peki hangi durumlarda hamile olduğunuzu düşünebilirsiniz. Hamileliğin belirtileri nelerdir. Bu yazımızda bu konuyu aktaracağız.

Hamilelik Belirtileri

1- Adet gecikmesi: Hamileliğin en önemli habercisi öncelikle adet gecikmesidir.

2- Yorgunluk: Hamile kaldığınızda vücudunuzun iş yükü önemli ölçüde artar. Metabolizma hızlanır. Dolayısıyla kendinizi normalde daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Ayrıca hamilelik döneminde progesteron adı verilen hormon daha fazla salgılanır. Bu hormonun yatıştırıcı etkisi vardır. Bu nedenle yorgunluk hissine sebep verir.

3- Mide bulantısı ve kusma: Bazı anne adayların çok sık yaşadığı, bazı şanslı anne adaylarının ise çok az yaşadığı bir belirtidir. Çoğu kadın için hamileliğin ilk belirtilerinden biri mide bulantısı ve kusmadır. Bazı anne adayları kokulara karşı aşırı hassasiyet yaşarlar. Önceden rahatsız olmadığınız bir koku, midenizin bulanmasına sebep olabilir.

4-  Göğüslerde büyüme veya hassasiyet: Vücutta gerçekleşen hormonal değişiklikler göğüslerde büyüme, hassasiyet veya hafif ağrıya sebep olabilir. Bazı anne adaylarında meme uçlarında renk değişikliği de görülebilmektedir. Göğüslerdeki büyüme ve hassasiyet hamilelik için önemli bir göstergedir.

5- İştahın artması: İştahın artması çoğu anne adayının yaşadığı bir belirtidir. Gebelik süresince sürekli aç olduğunuzu hissedebilirsiniz. Mevsiminde olmayan bir meyve veya sebzeyi çok canınız çekebilir. Bazı hamileler ise tam tersi bir durum yaşayabilir; önceden sevdiğiniz yiyeceklerden iğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu dönemde kendinizi tanıyamazsınız.

6- Sık idrara çıkma: Hamileliğin oluşmasından bir hafta sonra bile daha sık tuvalete çıktığınızı göreceksiniz. Geceleri alışık olduğunuzdan daha çok uyanıp idrara çıkmaya başlayabilirsiniz. Bazı anne adaylarında ise bu dönemde kabızlık da görülebilir.

7- Hafif kanama: Bazı kadınlar için hamileliğin en erken belirtisi çok hafif vajinal kanamadır. Döllenmenin ardından yaklaşık 12 gün sonra oluşan ve kısa süren bu kanamaya yerleşme kanaması adı verilir. Bu küçük kanamalar döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşur. İmplantasyon kanaması çoğunlukla adet dönemine denk geldiği için adet kanamasıyla karıştırılabilir. Yerleşme kanaması (implantasyon kanaması), adet dönemi kanamasına kıyasla çok daha hafif ve beneklenme şeklindedir.

8- Ruhsal belirtiler: Vücudunuzdaki hormonal değişimler ruh halinizde ani değişikliklere sebep olabilir. Gebelik döneminde daha kolay sinirlendiğinizi veya daha stresli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bir an çok gülerken hemen ardından ağlamak isteyebilirsiniz. Duygusal dalgalanmalar da oldukça yaygın görülen hamilelik işaretleridir. Bu dönem kocalar içinde oldukça sıkıntılıdır :)

9- Baş dönmesi: Birçok anne adayının yaşadığı bu belirti biraz can sıkıcıdır. Hamilelik kan damarlarının genişlemesine neden olduğu için tansiyonunuz gebelik döneminde düşebilir.

Son söz: Buraya son söz dedik ama son sözü elbette kadın doğum doktorunuz söyleyecek. Bu belirtilerden bazılarını görüyorsanız bir kadın doğum hekimine gitmeye hazırlanın. Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmeye hazır olun. Mutlu ve sağlıklı bir gebelik dönemi diliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.