iyimi boyle bilgi sitesi

Göğüs Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Göğüs Sarkmasının Nedenleri Nelerdir?

Yaşımız ilerledikçe yüzümüz gibi vücudumuz da yaşlanıyor ve eski canlılığını ve diriliğini kaybediyor.  Kadınların en büyük kabuslarından biri de şüphesiz göğüslerinin sarkmasıdır. Peki göğüslerin erken yaşlarda sarkmasına sebep olan faktörler nelerdir? Bu yazımızda göğüs sarkmalarının sebebini araştıracağız.

Göğüsler Neden Sarkar?

1- Kilo sorunu: Göğüs sarkmasında sağlıklı beslenmemenin önemi büyüktür. Ayda 4 kilo verip kısa süre sonra verdiğiniz 4 kilogramın 2 kilogramını geri aldığınız diyetler sağlıklı değildir. Bu hem vücudunuzda hem de göğüslerinizde sarkmaya neden oluyor. Sağlıklı göğüsler için sağlıklı bir kiloda olmanız gerekir.

2- Sigarayı bırakın: Sigara içmek sağlık için her yönden zararlıdır. Sigara elastin adı verilen ve cilde esneklik kazandıran bir proteinin yapısını bozuyor. Bu nedenle sigara içen kişilerde deri sarkıyor. Sigara içenlerde göğüs sarkması daha çok görülüyor.

3- Güneşten korunmak: Güneş kremi olmadan güneşe çıkmak kırışıklıklara neden olur. Aynı şekilde göğüslerinizde de güneşten nasibini alır. Bu nedenle göğüsleriniz için de güneş kremi kullanmayı asla ihmal etmeyin.

4- Spor yapın: Göğüs sarkmasının en büyük sebeplerinden biri hareketsiz yaşamdır. Günlük olarak mutlaka yürüyüş ve egzersizler yapmalısınız. Fırsat buldukça yüzmelisiniz. Yüzme, göğüs kaslarını güçlendirir ve göğüs sarkmalarını azaltır.

5- Desteksiz sütyen giyme: Günlük yaşamınızda desteksiz sütyen giyiyorsanız ileride göğüslerinizin sarkması da yüksek bir ihtimal.

Emzirmek Göğüsleri Sarkıtır mı?

Bilinenin aksine emzirmek güğüsleri sarkıtmaz. Kentucky Universitesinde Plastik cerrahi ekiplerinin uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmalar emzirmenin göğüsleri sarkıtmadığını göstermiştir. Ancak hamilelik öncesi göğüsleri normalden büyük olan kadınlarda, hamilelik boyunca çok kilo alan kadınlarda ve sigara içenlerde göğüslerdeki sarkmanın daha fazla olduğu klinik olarak doktorların gözlediği bir durumdur. Yani göğüsleri sarkıtan şey emzirme değil, yine diğer faktörlerin etkisidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.