iyimi boyle bilgi sitesi

Kutu Denizanası

Kutu Denizanası

Kutu Denizanası (chironex fleckeri), dünyanın en zehirli canlı türlerinden biridir. Kutu Denizanası’nın zehrine maruz kalan yetişkin bir insan 1 saat içerisinde ölebilir. Hint Pasifiği’nde yaşayan Kutu Denizanası’nın dokungaçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Tarihin en yaşlı canlılarından biri olan Kutu Denizanaları 500 milyon yıldan beri deniz ve okyanuslarda hayatlarını sürdürüyor.

Dünyanın En Zehirli 3. Hayvanı ünvanına sahip Kutu Denizanası’nın, 1954 yılından bu yana kayıtlı olarak 5.567 insanın ölümüne sebep olduğu bilinmektedir. Kutu Denizanasının vücudunda bir sürü zehirli iğne ile biten 60 adet dokungaç bulunmaktadır ve her bir dokungacı yaklaşık 5 milyar yakıcı zehirli kapsül taşımaktadır. Dünyada en çok rastlanıldığı yer Avustralya Darwin bölgesidir.

Kutu Denizanası’nın özellikleri: 24 adet göze sahip olan Kutu Denizanası, saniyede 150 cm hızla ilerleyecek kadarda hızlıdır. Tüm deniz anaları kendilerini savunmak için azda olsa biraz zehir üretebilir. Ama Kutu Denizanaları normal bir denizanasının sahip olduğu zehrin 350 kat fazlasını üretmektedir. Kutu Denizanası’nın  zehirlediği kişiye yarım saat içerisinde yardım edilmezse ölün kaçınılmazdır.

Kutu Denizanası denizlerin yaban arısı olarak nitelendirilir. Son zamanlarda Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda görüldüğü konusunda açıklamalar yapan Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tarkan’a göre, neredeyse saydam olan bu hayvanları fark etmek çok zordur. Kutu Denizanası, Türkiye’ye gelmesi durumunda denizlerimizde büyük bir tehlike yaratabilir. Bu konuda plajlarda güvenlik önlemleri alınmalıdır.

Kutu Denizanasının zehrinden korunmak için yüzerken vücudunuzu örtecek bir yüzme kıyafeti kullanmak gerekir. Genellikle bu tür vakalara sörfçüler maruz kalmaktadır. Bu yüzden sörf meraklıları bu konuda önlem almalıdır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.