iyimi boyle bilgi sitesi

Eyvah Dişim Ağrıyor

Sağlık 20 Ocak 2018
Eyvah Dişim Ağrıyor

Diş ağrısı, insanoğlunun en korktuğu ağrılardan biridir. Diş ağrısı kabir ağrısı derler. Evet insanın başına gelince tüm bu söylentilerin doğruluğunu bir kez daha anlıyor. Özellikle akşam saatlerinde artan ve sonrasında uykusuz gecelere sebep olan diş ağrıları kabus gibi üzerimize çöker. Diş ağrıların pek çok nedeni vardır. Bunların en ünlüleri ise; 20’li yaş diş ağrıları, diş ve diş eti iltihabı ağrıları, diş minesinin aşınması, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar ve diş çürümeleri gibi etkenlerdir. Çekilmez diş ağrılarında insan ne yapacağını şaşırıyor. Kulaktan dolma bazı bilgilerle ağrıyan dişe, diş macunu sürme, kolonya dökme, alkol sürme ve hatta kas gevşetici kremler bile sürenler oluyor. Bu gibi başvurulan yöntemler tamamen yanlış olup bilakis, diş ve diş etine zarar veren maddelerdir.

Diş Ağrısına iyi gelen Doğal Çözümler Nelerdir?

Dişiniz ağrıdığında elbette ilk yapmanız gereken şey bir diş hekimine başvurmaktır. Ama gidemediğiniz zamanlarda da evde bazı çözümler üretebilirsiniz.

  • Evde aspirin hariç uygun ağrı kesici ilaçlarından alabilirsiniz. Bu sizi birazcık rahatlatacaktır.
  • Evde karanfil yağı varsa bir kulak çöpü yardımı ile ağrıyan dişin üzerine sürüp herhangi bir gıda ve içecek tüketmeden 1 saat bekletin.
  • Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını iyi gelir. Dişi bakterilerden temizler ve şişlikleri azaltır. Diş eti ve  diş çürüklerine dezenfekte eder.
  •  Dişleri fırçalamak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırarak ağrıyı dindirir.
  • 2 diş sarımsağı iyice ezin ve ağrıyan dişin üzerine sürün. Bir müddet bekleyen sarımsak ağrıyı keser ve ağrıya sebep olan bakterileri de öldürür.
  • Siyah zeytinin çekirdeğini çıkarın. İç kısmı gelecek şekilde ağrıyan dişe koyup hafifçe bastırın. Bir müddet durduktan sonra rahatladığınızı göreceksiniz.
Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

Rabia 21 Şubat 2018

Çok teşekkür ederim ya yardımıma koştunuz resmen çok teşekkür ederim çok teşekkür ederim

Rabia 21 Şubat 2018

Allah razı olsun sizden iyiki varsınız ya korkudan dişçiye gidemiyorum