iyimi boyle bilgi sitesi

En Uzun Süre Yaşayan Hayvanlar

İlginç Bilgiler 17 Mayıs 2018
En Uzun Süre Yaşayan Hayvanlar

Bildiğiniz üzere ortalama bir insan ömrü, ortalama 70 yıldır. Bu rakam canlılar aleminde oldukça yüksek bir ömür süresidir. Ama bazı canlılar 70 yılın kat ve kat bir sürelik yaşam döngüsüne sahiptir. Bu yazımızda en uzun yaşam süresine sahip canlıları sizlerle paylaşacağız.

En Uzun Süre Yaşayan Canlılar

1- Turritopsis Nutricula Deniz Anası: Sadece 5 milimetre çapında ufacık bir denizanası olduğuna bakmayın. Son yılların en popüler canlısıdır kendisi. Bu minik deniz anası sonsuza kadar yaşayabilme özelliğine sahiptir. Turritopsis Nutricula’nın ölümsüz olduğu, aslında ABD’de yapılan basit bir deney sırasında ortaya çıkmıştır. Su dolu bir akvaryuma koyulan minik denizanası, bir süre sonra orada unutulmuş. Bu geçen uzun süre sonrasında su kurumuş ve denizanası hareketsiz olarak kalmış. Bilim adamları öldü sanılan Turritopsis Nutricula’yı bir kez daha incelediklerinde, aslında ölmediğini, sadece yumurta haline dönüşerek kendini korumaya aldığını fark etmişler. Yani ilginç canlı, bir tehlike anında genlerinde değişiklik yaparak çocukluk evresine dönüş yapabiliyor. Bu müthiş özelliği sayesinde kendini tehlikelerden koruyor. Üstelik bu döngü sınırsız kez tekrarlanabiliyor. Bu çocukluğuna geri dönme özelliği Turritopsis Nutricula’ya ölümsüzlük kapısını açmış oluyor. Turritopsis Nutricula, eğer kendisini dışarıdan gelecek fiziksel tehlikelere karşı koruyamazsa, işte o zaman ölüyor.

2- Süngerler: Birçoğumuz süngerlerin hayvan olduğunu unutuyor. Süngerlerin tahmini yaşam süreleri her ne kadar değişiklik gösterse de 1000 yılın üzerine çıkabildiğini biliyor muydunuz? Aging Research Reviews dergisinde yer alan bir çalışmaya göre, bir derin deniz sünger türü olan Monorhaphis chuni, 11.000 yaşına kadar yaşayabiliyor. Bu müthiş yaşam süresiyle süngerler, en uzun süre yaşayabilen canlılar olarak listenin en üst basamaklarında yer alıyor.

3- Quahog Midyesi: Bir midye türü olan quahog midyesi de, 507 yaşında İzlanda sularında yaşadığı yerden çıkarılmaya çalışılırken ölmüştü. Quahog midyelerinin ortalama yaşam süreleri 225 yıl civarında.

4- Turuncu Kütük Balığı: Sexuality in Fishes (Balıklarda Cinsellik) kitabına göre turuncu kütükbalığı, derin denizlerde 180 yaşına kadar yaşayabiliyor.

5- Dev kaplumbağalar: Uzun yaşam süresi denilince ilk akla gelen hayvanlardan biri şüphesiz kaplumbağalardır. Asil duruşuyla göz dolduran dev kara kaplumbağalarının ömrü ise ortalama 200 yıl civarındadır. Bildiğimiz kadarıyla günümüzün en yaşlı kara hayvanı, 183 yaşındaki dev Aldabra kaplumbağası Jonathan, Batı Afrika’daki bir adada bulunan St. Helena valisinin konağındaki arazide yaşıyor.

6- Grönland Balinaları: Memeliler arasında 200 yılı geride bırakabilen Grönland balinaları, en uzun süre yaşayan canlılardan biridir.

7-Sazan: Bir tatlı su balığı olan sazan balığı 100 yıl kadar yaşayabilmektedir. Müthiş dayanıklı bir hayvandır. Uzun süre su dışında bile kalsa yaşayabilmektedir.

8- Papağanlar: Evcil ve genç bir papağana sahipseniz ondan ayrılmayacağınız için şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Eğer papağanın başına bir aksilik gelmezse papağanlar 80 ile 100 yıl arasında bir süre rahatlıkla yaşayabilmektedir.

9- Filler: Dev kulakları ve hortumlarıyla sempatik olan bu dev fillerin ortalama ömrü ise 86 yıldır.

10- Deve: Çöl şartlarına bile dayanabilen bu mükemmel canlının yaşam süresi ortalama 50 yıldır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.