iyimi boyle bilgi sitesi

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

Borçka Karagöl Tabiat Parkı

borcka-karagolBorçka Karagöl, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin ilindeki Borçka Tabiat Parkında bulunmaktadır. Borçka Karagöl, 19. Yüzyıl başlarında bir toprak kayması sonucu oluşmuştur. Bugünkü Klaskur (Aralık) yaylasının yakınlarındaki bir tepede toprak kaymasının Klaskur (Aralık) deresinin önünü kapatması sonucu bu güzel göl oluşmuştur. Etrafı dağlarla çevrili olan Borçka Karagöl, yaklaşık olarak 1480 metre yüksekliktedir. Karagöl, Artvin ilinin Borçka ilçesi merkezine 27 km uzaklıktadır. Doğu Karadeniz’in doğayla iç içe şehirlerinden biri olan Artvin‘de gezilebilecek yerlerden biridir. Borçka Karagöl, gizli kalmış cennetten bir köşedir. Bu eşsiz doğa harikası göl, ormanlık alan ve gölle bütünleşmiş bir tabiat parkıdır. Yazın sıcaktan dolayı bunaldığınızda serinleyebileceğiniz bir bölgedir. Yaz aylarında tatilinizi burada  geçirebilirsiniz. Kamp kurmak ve karavanda konaklamak için ideal bir ortamdır. Bölgede 20 yatak kapasiteli misafirhane mevcuttur. Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir.

Borçka Karagöl’ün Özellikleri

Yağmur ormanları ekosistemine benzeyen iklimi vardır. Etrafı dağlarla çevrili olan göl, yoğun yağış alır. Çam ağacı başta olmak üzere  birçok ağaç çeşidini burada görebilirsiniz. Burada çeşitli hayvanlar vardır; Boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu, vaşak ve bir çok yırtıcı kuşlar yaşamaktadır. Göl kenarındaki ağaçlar, sonbaharda rengarenk bir görüntü oluşturmaktadır.

Borçka Karagöl’e Nasıl Gidilir

Borçka Karagöl, Artvin’e 33 kilometre uzağında bulunan Borçka ilçesinin sınırlarındadır. Artvin merkezinden başlayan Borçka tabelalarını takip edin Artvin merkezden 33 kilometre giderek karşınıza Borçka- Camili (Macahel) yolu gelecektir. Bu yoldan 20 kilometre daha ilerliyoruz. Önümüze çıkacak olan Karagöl tabelasını gördüğünüz sapaktan girerek 5-6 kilometre daha gittiğinizde muhteşem doğa harikası Karagöl’ ulaşmış oluyorsunuz.

Borçka Karagöl’de Konaklama

borcka-karagol-tabiat-parki-kamp-yerleriBorçka karagöl etrafında ve yol kenarlarında çeşitli konaklama yerleri mevcuttur. Fakat Borçka Karagöl tabiat parkında, Artvin Çevre Müdürlüğü’nün misafirhanesi harici başka bir tesis bulunmamaktadır. Tabiat parkına giriş ücretlidir. Su ve tuvalet gibi hizmetler alınabildiği için,  göl kenarında kamp yapmak mümkündür. Burada özel olarak kamp, karavan ve piknik alanları için yerler ayrılmıştır. Kamp da konaklamak için yanınıza alabileceğiniz yiyecek ve malzemeleri, göle varmadan önce almanızı tavsiye ederiz. Kamp dışında Borçka ilçe merkezinde ya da göle giden yolun üzerinde bulunan pansiyonlarda, tesislerde ve bungalov evlerde konaklamak mümkündür.

Yorumlar

Yazıya 2. yorum yapılmış.

buğra atalay 9 Kasım 2016

kimse yolun durumu ile ilgili bilgi vermemiş.

borçka merkezden camili yolunu takip ediyorsunuz birden karagöl 6 km diye yol ayrılıyor.

çok dar, çok virajlı ve kilit taş döşeli bir yol. Minibüs ile 9 kişi 6 Kasım Tarihinde gitmeye çalıştık. Yol ayrımından sapar sapmaz iklim değişti virajlarda kayıp aracı düşüreceğim diye çok endişelendim geri dönmek istedim dönmek mümkün değil tek aracın zor sığacağı bir yol. Mecbur ilerlemek zorunda kaldım sonrasında dağcı bir ekiple karşılaşıp yolun durumu hakkında bilgi aldık. Yol komple karla kaplı çıkamassınız 3.5 km tabelasını kesinlikle geçmeyin dediler saolsunlar. araçta bulunanları indirip karla kaplı dar yolda bulduğumuz bir genişliği kullanarak aracı çevirdik.
Mevsim şartlarından dolayı gidip göremedik. İyide yazın gitsek yolda bir araçla karşılaşsak ne yapcaz yol vermek için 3 km geri geri mi gitmeliyiz. Tam bir facia…

admin 9 Kasım 2016

Merhaba Buğra deneyiminizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Umarım yol soruna güzel ve doğal bir çözüm bulunur.