iyimi boyle bilgi sitesi

Dünyanın En Uzun Boylu Adamı Robert Wadlow Kimdir

Dünyanın En Uzun Boylu Adamı Robert Wadlow Kimdir

Robert Pershing Wadlow, kayıtlara geçmiş en uzun boylu adamdır. 22 Şubat 1918  tarihinde ABD’nin en kalabalık beşinci eyaleti olan Alton – Illinois’de doğmuştur. Alton devi olarak da tanınan Robert Wadlow, tıp tarihinde tanınmış en uzun boylu insandır. Robert Wadlow, 15 Temmuz 1940 tarihinde öldüğünde 272 cm boya sahipti. Uzun boylu adamın kilosu ise 220 kg olarak saptanmıştır Uzun boyu ve durmaz büyümesi “pituiter hipertofisi” (Hipofiz bezinin aşırı büyümesine) ve aşırı büyüme hormonu yapımına bağlıydı. Yaşadığı sürece boyu sürekli uzadı. 22 yaşında ölen Robert Wadlow, biraz daha yaşasaydı boyu artmaya devam edecekti. 22 yaşına rağmen 272 cm boy ile dünyanın en uzun boylu adamı ünvanını kazanmıştır.

Robert Wadlow, Addie ve Harold Wadlow’un ilk çocukları olarak doğdu. 5 kardeşden biriydi. Doğduğunda 3.8 kg’lık normal bir bebekti. Bebek Robert’in boyu ilk yaş gününde 1 metreyi geçmişti. Hızlı bir büyüme yaşayan Robert, 13 yaşına geldiğinde 224 cm’lik boyu ile dünyanın en uzun çocuğu ünvanını ele geçirdi. 1936 yılında Alton lisesinden mezun olduktan sonra Shurtleff College’e Hukuk okumak üzere kaydını yaptırdı. 1937’de tüm zamanların en uzun boylu insanının rekorunu daha 2.6 m boyu varken kırdı. Uzun boylu dev adamın dev ayakkabıları halen ABD’nin Alton Sanat ve Tarih müzesi dahil çeşitli bölgelerinde sergilenmektedir.

22 yaşına geldiğinde artık vücudu onun uzun boyunu kaldırmakta yetersiz kalmaya başlamıştı. Yürümek için bacak desteklerine ihtiyacı oluyordu. 27 Haziran 1940 tarihinde ölümünden sadece 18 gün önce boyu, doktorları C. M. Charles ve Cyril MacBryde, St. Luis’deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2.72 m ölçülmüştü.

4 Temmuz 1940’da Ulusal Orman Festivali sırasında yaptığı gösteride bacak ortezlerinden biri ayağına zarar verdi. Ayağında küçük bir yara oluşmuştu. Zamanla bu yara enfeksiyon kaptı. Doktorların tüm müdahalelerine rağmen Robert Wadlow, 15 Temmuz 1940 tarihinde 22 yaşında uykudayken öldü. Dönemin en ünlü insanlarından biri olan Robert Wadlow, kalabalık bir cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurlandı. Dev adamın tabutu 500 kilo ağırlığındaydı ve 12 kişi tarafından taşınması gerekiyordu. Robert Wadlow, günümüzde halen “Dünyanın en uzun boylu adamı” rekorunu korumaktadır.

Yorumlar

Yazıya 1. yorum yapılmış.

Rabia 2 Mart 2018

Hayy maşallah
ADMİNİ Çok Teşekkür ederim