iyimi boyle bilgi sitesi

Dünyanın En Büyük Hayvanı

Dünyanın En Büyük Hayvanı

Dünyanın en büyük hayvanı, 30 metrelik boyu ve 200 tonluk ağırlığıyla Mavi Balina‘dır. Deniz memelisi olan ve Gök Balina olarak da bilinen bu balina, büyüklüğüyle dünyanın en büyüğü ünvanına sahip hayvanıdır.  Mavi Balina, en büyük balina türü, en büyük memeli ve gelmiş geçmiş en büyük ve en ağır hayvandır. Bu arada şunu da söylemeyi unutmayalım. Mavi balina için 200 ton ağırlık dedik ama bu kilodan çok daha ağırları vardır. Bir yolcu uçağı boyunda olan mavi balina, nesli tükenen dinozorlardan bile büyüktür. Günümüzde bilim adamları, en büyük dinozorlar da dahil olmak üzere hiç bir canlının Mavi Balina’nın ağırlığına ve büyüklüğüne ulaşamadığı düşünüyor. Mavi balinanın uzunluğunu kıyaslamak gerekirse, boyları 3 otobüs ya da Boing 787 yolcu uçağı kadar diyebiliriz.

Genelde yalnız yaşayan mavi balinanın anne-bebek birlikte yaşadıkları da görülür. Dünyanın en büyük hayvanının hamilelik süresi 11,5 aydır. 2-3 yılda bir, 1 yavru doğurur. Boyları 1-2 cm kadar olan deniz kabuklusu kril ile beslenirler. Bir yetişkin mavi balina günde 40 milyon kril yiyebilir. Bunda günlük 3,6 ton krile karşılık gelir.

En zeki memelilerden olan ve 80 yıla kadar yaşayan Mavi balinanın nesli, tükenme tehdidiyle karşı karşıyadır. En büyük doğal tehdidi Katil Balina olsa da asıl büyük tehlike insandan geliyor. Aşırı avlanma başlamadan önce sadece Antarktika civarında sayılarının 300 bin kadar olduğu söylenmektedir. Ancak günümüzdeki farklı raporlara göre tüm dünyada sadece 6-25 bin arasında nüfuslarının kaldığı düşünülüyor. Mavi balinaları korumak için 1966 yılında avlanması yasaklanmıştır. Küresel ısınma, çevresel kirlilik ve kaçak avlanma gibi sebeplerle bu sayı her geçen gün azalmaktadır.

Mavi Balinanın Organları da Çok Büyük ve Rekor Kırıyor

mavi balina1– Dünyanın en büyük kalpli hayvanıdır. 610 kg gelen kalbinin büyüklüğü bir otomobil kadar. Bir insan, bu hayvanın atar damarında rahatlıkla yüzebilir.

2– Derinlerde yaşamayı seven ve birkaç dakikalığına su yüzeyine hava almak için çıkan mavi balinanın püskürttüğü suyun yüksekliği, iki katlı bir bina boyunu aşmaktadır.

3– Mavi balina, dünyanın en büyük dilli hayvandır. Mavi balinanın dili 2,7 ton gelir. Bu da ortalama bir filin ağırlığı kadardır.

4– Dünyanın en büyük ağızlı hayvanıdır. Ağzını tamamen açtığında ağzına 90 ton su doldurabilir.

5– Yeni doğan bir mavi balina yavrusu, doğduğunda 2,7 ton gelir. Yani ortalama bir filin ağırlığıdır. Dünyanın en büyük kara hayvanı fildir ama mavi balinan yavrusu bir fil kadardır. Bu da mavi balinanın ne kadar büyük olduğunu göstermektedir.

6– Mavi balina, günde 400 litre süt tüketir.

7– Mavi balinanın ağırlığı her gün 90 kg artar. Dünyanın en fazla yemek yiyen hayvanıdır.

8– Bir yetişkin mavi balinanın günlük kalori ihtiyacı 1,5 milyon kilo kaloridir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.