iyimi boyle bilgi sitesi

Dişlere İyi Gelen Besinler

Dişlere İyi Gelen Besinler

Dişleri korumak gibi bir özelliği de olan tükürük, diş çürüklerine ve diş eti hastalığına karşı en iyi doğal savunmadır. Tükürük az miktarda kalsiyum ve fosfat içerir. Bu nedenle, mineralleri bakteri asitlerinden dolayı eksilen diş alanlarına geri kazandırır. Tükürük dışında besinlerde diş sağlığı için önemlidir.  Diş sağlığı için faydalı olan besinleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Diş ve Diş etlerine faydalı besinler

1- Lifli besinler: Lif açısından zengin meyve ve sebzeler dişleri ve diş etlerini temiz tutmaya yardımcı olur. Bu yüzden lifli yiyecekler diş sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle soğan ve sarımsak gibi besinler çok faydalıdır.

2- Süt ürünleri (Peynir, süt, sade yoğurt): Peynir bir başka tükürük yapıcıdır. Peynirdeki kalsiyum ile süt ve diğer süt ürünlerindeki kalsiyum ve fosfatlar, diğer gıdalar nedeniyle dişlerin kaybedebileceği minerallerin geri koyulmasına, ayrıca diş minesini yeniden oluşturmaya yardımcı olur.

3- Şekersiz sakız: Çiğnenen şekersiz sakızlar yiyecek parçacıklarını ağızdan uzaklaştıran başka bir tükürük yapıcıdır. Şekersiz sakız ile dişler temizlenmiş olur.

4- Florürlü yiyecek ve içecekler: Florürlü içme suyu veya florürlü su ile yapılan herhangi bir ürün dişler için faydalı olur.

5- Proteinli besinler: Dişleriniz et, balık, yumurta ve tavuk gibi besinlerden ihtiyacı olan fosforu alır. Fosfor dişlerinizin üzerindeki koruyucu tabaka olan diş minesinin korumasında önemli bir rol oynar. Tavuk ve balıklar B3 vitamini (niasin) kaynağıdır ve badem ile diğer kuruyemişler, sağlıklı diş ve diş etleri için önemli olan, B2 vitamini (riboflavin), B12 vitamini ve demir içerirler.

6- Yeşil ve siyah çaylar: Her ikisi de, plak bakterileriyle etkileşime giren polifenoller içerir. Bu maddeler bakterileri öldürür veya durdurur.

7- Vitaminler: Mandalina, portakal, çilek gibi vitamin yönünden zengin besinlerde diş ve diş eti sağlığı için önemlidir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.