iyimi boyle bilgi sitesi

Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Sağlık 3 Temmuz 2015
Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Demir eksikliği ülkemizde en çok görülen sorunlardan biridir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık görülebilir. Özellikle kadınlarda çok görülen kansızlık rahatsızlığının, en büyük etkenlerinden biri de demir eksikliğidir.

Demir Eksiği belirtileri nelerdir;

Yorgunluk ve enerji azlığı: Kansızlığa bağlı olarak gün boyu kendinizi yorgun ve güçsüz hissedersiniz.

Konsantrasyon bozukluğu: Beynimize giden kanın miktarında ve kalitesindeki düşüklük sebebiyle bir konuya odaklanmakta sorun yaşayabilirsiniz.

Sinirlilik: Genel bir gerginlik hali belirtilerden biridir.

Bağışıklık sisteminde zayıflık: Kansızlığın yol açtığı sorunlardan biri de bağışıklık sistemindeki zayıflıktır. Kolayca hasta oluruz ve iyileşme süreci uzun olur.

Solgun cilt görünümü, dişeti kanamaları ve tırnaklarda kırılmalar: En çok rastlanan belirtilerdendir.

Bunların dışında Çarpıntı ve Nefes darlığı, yiyecek dışındaki toprak yemek istemek, baş dönmesi sayılabilir. Kesin sonuç tam kan sayımı ve demir testi ile anlaşılır.

Demir eksikliğinde beslenme: Demir eksikliğinin ilaçla tedavisi vardır. Eğer demir eksikliğiniz çok ise, ilaçla tedavi edilmelidir. Ama demir eksikliğiniz sınırın biraz altında ise gıda takviyesi ile bu eksikliği giderebilirsiniz.

Demir eksikliğinde hayvansal besinlerden demir alımı, bitkisel beslenmeden alacağımız demir alımına göre daha iyidir. Önceliğiniz hayvansal gıdalar olabilir.

-İstiridye, Dana eti, Karides, Karaciğer, Dalak, Balık ürünleri( özellikle sardalya) ve tavuk sayılabilir.

Demir alımında bitkisel beslenme de Baklagiller, fasulye ve mercimekler, Kabuğuyla pişirilmiş patates, makarna, Kabak çekirdeği, kuru meyveler, üzüm, kayısı çilek, ayva gibi yaş meyveler, pekmez, tahin, üzüm, üzüm pekmezi demir içeren gıdalar arasındadır.

Demir eksikliğinden şüpheleniyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun. Doktorunuz size en uygun tedavi yöntemini sunacaktır. Ama gıda takviyesi olarak da yukarıda saydığımız besinleri almanız tedaviyi kolaylaştıracaktır. Demir eksikliğinde dikkat etmeniz gereken diğer bir husus da, Kırmızı şarap, Kahve ve Çay gibi içeceklerden bir süre uzakta kalmaktır. Kırmızı şarap, Kahve ve Çay demir emilimini engeller.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.